Mesajı Okuyun
Old 05-04-2010, 12:57   #4
Ahmet Coşkuner

Amacımız ücretsiz bir sistemi kullanıma sunmak idi.

Yazılımcılıkla ilgilenen bir öğrenci olarak diyebilirim ki bir avukatın şahsi dökümanlarını bilmekten en ufak çıkar elde etmeyeceğim.

İnsan paylaştıkça mutlu oluyor, çıkarsız paylaşımlar yüzümüzde en kalıcı tebessümleri bırakıyor. Edindiğim bir zanaati insanları yüzlerce lira harcamadan kurtarabileceğini umduğum bir sistem hazırlamakta kullandım.

Güvensizlik sorunu aklıma geldi, o sebepten sisteme çok önemli şifrelerinizi girmenizi gerektiren bir durum eklemedim. Banka şifreleriniz de, kasa şifreleriniz de size ait olur. Web sitesi için ayrıca ürettiğiniz farklı şifre ise veritabanımızda kriptolanmış şekilde saklanır.

Herhangi bir domain whois sitesine domainimi sorgulatırsanız adım soyadım ve açık adresimi , mail adresim ve telefon numaralarımı edinebilirsiniz.

Ben iyilik amacı güden bir proje üzerinde uzun zaman uğraştım, öğrendiklerimin faydalı olduğunu insanlara faydalı olarak kendime göstermek için.

Ama hayat bizi güvensizliğe itiyor. Sistemi gören kişilerin aklında avukatlardan banka şifrelerini alıp, hepsini boşaltıp sonra whois servisinde görünen kapı adresinde tutuklanmayı bekleyen hırsız izlenimi oluşuyor.

Aklıma gelmedi mi, özel bilgilerin internette yer almasının güvenlik riski, elbette geldi.

O yüzden elimden gelen bütün önlemleri almama rağmen önceden yapılanları gördüm. İstanbul barosu adalet bakanlığının ücretsiz programını dağıttığı, ankara barosunun ücretsiz online sunduğu uyap uyumlu xml dosyası üretme servisini online olarak yıllık 100 liradan kullanıma sundu ve bunun tanıtımını yaptı.

"Adalet bakanlığının yaptığı program iş görmez" dercesine aynı servisi ücretli sundu ve avukatlar bilgilerini o siteye belirli bir ücret ödeyerek vermekten çekinmediler.

Ben daha önceden sunulmamış, yerel programları yüzlerce lira ücretle satılan bir servisi tebessüm karşılığında yayına almak istemiştim ama güzel ülkemde bazı şeyler umduğunuz gibi gelişmiyor.

Antalya barosu başta olmak üzere barolarla iletişim kurup elimdeki sistemi isterlerse kullanabileceklerini bir maddi beklentim olmadığını ileteceğim.

Kabul eden bir baro olursa belki ben beklediğim tebessümleri edinemem ama barolarımız kasalarına giren büyük paralarla kocaman bir gülümseme edinirler.