Mesajı Okuyun
Old 16-05-2006, 14:16   #1
erdal7

Varsayılan İtirazin İptali Davası Kısmi Dava Şeklinde Açılabilir mi ?

Arkadaşlar.
Borçlu hakkında , 30.000 YTL üzerinden ilamsız icra takibi yapılmıştır.
Borçlu takibin tümüne itiraz etmiştir.
Alcaklı taraf olarak fazlaya ilişkin hakları saklı tutarak , ek dava açma hakkımızı saklı tutup , 20.000 YTL üzerinen ve Borçlu tümüne itiraz etmiş olmasına rağmen , borçlunun itirazının 20.000 YTL LIK (KISMEN) KISMININ İPTALİ YÖNÜNDE dava açtık .
Böyle yaparken de dilekçemizde davamızın kısmi dava olduğu alacaklı harçları karşılayamadığı için borçlunun itirazının şimdilik bu kısmının iptaline ve ek dava açma hakkımızı saklı tuttuğumuzu özellikle belirttik. Alacağın tesbiti bilirkişi incelemesi gerektirir nitelikte olup , ilerde red edilecek kısım yönünden davayı riske atmamak için bu şekilde davranılmıştır.

İlk duruşmasında hakim bey ,

Borçlu tümüne itiraz ettiği için ve dava da itirazın ipali davası olduğu için 10.000 YTL lık kısım yönünden harcın gelecek celseye kadar ikmaline aksi halde davanın açılmamış sayılmasına karar verileceğine dair ihtarat da bulundu. Başkaca herhangi bir usuli işlem yapmıyorum dedi. ve yeni bir duruşma günü verdi. (Davacıyı bu şekilde harcın ikmaline zorlamak , İtirazın iptaline ilişkin davanın kısmi dava olarak açılamıyacağına yönelik yanlış düşünceden kaynaklandığına inanmaktayım.)
Tüm araştırmalarıma rağmen , İtirazın iptali davasının KISMİ OLARAK AÇILIP AÇILAMIYACAĞINA dair bir tartışma veya karar bulamadım. Kanatim olabileceği yönündedir.
Bu hususu müsadenizle tartışmaya açmak istiyorum. Saygılarımı sunarım. Erdal