Mesajı Okuyun
Old 17-09-2012, 15:34   #57
Av. Feyza Altun

Ben bir hasımsız çek iptal davamda hem Sulh'ten hem Ticaretten görevsizlik aldım ve en son Tİcaret Mahkemesi 11 HD'nin bir kararını göstererek görevsizlik kararı vermişti. Bu kararı temyiz ettim ve temyiz talebim doğrultusunda BOZMA aldım.İlam aynen şöyle diyorYazmak uzun olacağından bayağı bir kısaltacağım kararı)

YARGITAY 11 HD TARİH:30.03.2012

"...
İstemi kıymetli evrakın zayii nedeniyle iptaline ilişkindir.
01.10.2011 tarihinde yürürlüğe giren HMK nın 383. maddesinde çekişmesiz yargı işleri ile ilgili olarak "aksine bir düzenleme bulunmadığı sürece" sulh hukuk mahkemelerinin görevli olacağı öngörülmüştür....Ancak, bu nitelikteki davalar ve/veya HMK'da tercih edilmiştanımıyla işlerin aynı zamanda TTK m.4 ve 5 uyarınca ticari dava ve/veya iş niteliğinde bulunduğu da kuşkusuzdur....HMk nın 383ncü maddesinin aksine bir düzenleme bulunduğu bu durumda TTK'nın 5nci maddesinin başlığı ile birlikte nazara alındığında TTKda yer alan çekişmesiz yargı işleri bakımından asıl görevli mahkemenin asliye ticaret mahkemesi olup ticaret mahkemesinin bulunmadığı yerlerde asliye hukuk maahkemesinin görevli kabul edilmesi gerektiği açıktır. ..TÜm bu nedenlerle mahkemece yazılı gerekçeyle ve dairemize ait bulunmayan bir karar emsal gösterilerek usul hükümleri bakımından yapay nitelikteki bir dava/iş ayrımından yola çıkılarak görevsizlik kararı verilmiş olması yerinde olmamış, davacı vekilince temyiz itirazının kabulüyle..."

Özellikle son kısım çok hoşuma gitti. "DAiremize ait olmayan bir karar emsal gösterilerek HAKim baya bozulmuştur herhalde