Mesajı Okuyun
Old 07-08-2012, 10:36   #5
Gemici

Alıntı:
Yazan burak aydın
Hukukta Deney Mümkün

--------------------------------------------------------------------------------
Merhabalar,

Haber biraz eski ancak kayda değer bir olay anlatılıyor. http://www.ntvmsnbc.com/id/25232632/

Özetle Avusturya'da bir vatandaş ehliyetine kafasında makarna süzgeci olan bir fotoğrafını koymak istiyor. Bunun için öne sürdüğü sebep de kendi dininin böyle emretmiş olması.

Ve bunu mücadelesinden sonra gerçekleştiriyor.

Var mısınız bunu ülkemizde denemeye? Sizce ne gibi sonuçlar elde ederdik? Bence yargıya başvurmadan kamu kurumları aracılığı ile bu sonucu elde etmek mümkün değil. Yargıya başvurma durumunda ise takipsizlik kararırının ötesine geçilmesi bir mucize olurdu sanırım.

Es kaza olay mahkemenin önüne gelince de bir bilirkişi bunun bir din olmadığını belirtir mahkeme de buna uygun karar verirdi.

Ya sizce ne olurdu?

Alıntı:
Yazan Türk Dil Kurumu
deney isim
1. isim Bilimsel bir gerçeği göstermek, bir yasayı doğrulamak, bir varsayımı kanıtlamak amacıyla yapılan işlem, tecrübe
"Senelerdir gece gündüz elektrik yüklü deneyler yapa yapa sinir küpüne döndüğüne inanırdı içten içe." - E. Şafak

2. Deneyim, tecrübe
"Herkesin kendi deneyi ile bildiği bir gerçek vardır." - H. Taner

Birleşik Sözler (Göster)

denemek
-i
1. -i Değerini anlamak, gerekli niteliği taşıyıp taşımadığını bulmak için bir insanı, bir nesneyi veya bir düşünceyi sınamak, tecrübe etmek
"Gelecek ise daha denemediğimiz zaman kesitidir." - N. Uygur

2. Bir işe, başarmak amacıyla başlamak, girişimde bulunmak, teşebbüs etmek
"Ayağa kalkarak üç adım ötedeki musluğa kadar gitmeyi denedi." - P. Safa

Deneme
1. isim Denemek işi, sınama
"Bu denemeleri yaptığıma hiç pişman değilim. Bugüne kadar yararlıklarını görüyorum." - N. Hikmet

2. sıfat Son biçimini bulmamış, taslak durumunda olan
"İlk deneme dalış günü gelince, denizcilerde büyük bir coşkunluk, bir tören havası vardı." - Halikarnas Balıkçısı

3. edebiyat Herhangi bir konuda yeni ve kişisel görüşlerle bezenmiş bir anlatım içinde sunulan düzyazı türü
"Öykülerimde, denemelerimde beni yazmaya iten yüreğimin taşmasıdır." - N. Cumalı

Hukukta deney mümkün mü değil mi konusunda bir tartışmaya girmek istemiyorum. Gerekirse tartışılır.

Tartışılmayacak bir konu yoktur aslında.
İsterseniz,
denemek,
deneme,

deney ve
deney yapma
konularında tartışalım.

Saygılarımla