Mesajı Okuyun
Old 09-07-2013, 10:16   #7
Av. Can DOĞANEL

İbra kararına ilişkin de dava açılabilir. İşle ilgili fatura alınmışsa en azından denetim raporunda bu faturanın geçmesi gerekir. Ancak henüz parası ödenmeyen işle ilgili ibra kararı da bir anlam ifade etmeyebilir.

Normalde genel giderler avansı ile bu tür giderler ayrılır. Genel gider avansı sitenin rutin giderleri için alınan avans mahiyetinde bir paradır. Yönetimin rutin işlerden ayrık bir işin yapılması ile ilgili alınan karar doğrultusunda bir işletme projesi düzenleyerek işin maliyetini çıkartması ve kat maliklerine işletme projesini tebliğ etmesi gerekir. Bu iş için alınacak para genel gider avansından ayrıdır. Bu projeyi tebliğ alan kat malikleri süresi içerisinde dava açmazlarsa artık işin maliyetine ilişkin bir itirazda bulunamazlar. Bu olayda ne işin yapılmasına ilişkin bir genel kurul kararı var ne de işletme projesi var.

Ne yapılacağına gelince, işin niteliğini bilemediğimiz için alınan bir mal mı yoksa mal+hizmet (bahçe düzenlemesi) gibi bir şey mi bilemiyorum.

Ben olsam ilgili firmaya bu konuda bir genel kurul kararı olmadığından yönetimin siteyi böyle bir borç altına sokma yetkisinin olmadığını ve yapılan işe muvafakatım olmadığı ve hukuki yollara başvuracağımı ve bedel ödemeyeceğimi bildirip, işi durdurmalarını ve malzemelerini alıp gitmelerini vb. izah eden bir ihtarname ile işe başlardım.

Sonra SHM'ne açılacak bir davada genel kuruldan alınmış bir yetki olmadığı vb. usulsüzlükleri anlatarak, işin firmanın da daha fazla zarara uğramasını önlemek adına derhal durdurulmasını temin için yönetici atanması talep edilebilir.

İş, ortak alanlara müdahale niteliğinde ise GK kararı olmadığından müdahalenin önlenmesi de düşünülebilir.