Mesajı Okuyun
Old 23-01-2008, 14:29   #7
Av. Rahşan KÜPELİ

Merhabalar,
Doğum izni, doğum öncesi günlük yaşamı etkilemesi, erken doğum tehlikesi gibi nedenlerle ; doğum sonrası ise doğum yapan kadının bedenen toparlanması için tanınmış bir haktır. Kişi doğum öncesi izninden, ancak doktor raporu ile vazgeçebiliyor. Bence bu seçeneğin nedeni, bazı kadınların doğuma yakın ayları günlük yaşamı oldukça etkileyecek şekilde sıkıntılı ve tehlikeli olabiliyor; bazısı ise son aylarında her hangi bir sıkıntı çekmiyor. Hatta kanunun, doğum öncesi kullanılmayan sürenin doğum sonrası iznine ekleneceğini belirtmesi ve bu konuda 'isterse eklenebilir' dememesi bile; işverenlere izinleri bertaraf edecek açık kapı bırakmamak için olduğunu düşünüyorum.

Ancak ister ölü ister canlı , ister kolay ister zor, ister normal ister sezaryen doğum olsun, nihayetinde kadın doğum yapmıştır ve bedenen toparlanması en az 1.5-2ayı bulmaktadır. Halk arasında da bu döneme lohusalık denir.
Bu nedenle ölü doğum yapsa bile doğum izninin kullanılacağını ve işçinin bu dönemde çalıştırılamayacağını düşünüyorum.

Son olarak, hukuki bir görüş olmayacak ama, 'Çocuğun ölmüş, o zaman hemen işe başlamak zorundasın' gibi bir zihniyeti anlamakta güçlük çekiyorum.