Mesajı Okuyun
Old 05-08-2013, 22:01   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Alıntı:
2 yaşındaki kızımı nüfusuna almıştı şimdi de sildireceni söylüyor tek başına kolay sildirebilirmi

Evlilik dışı doğan çocuk baba tarafından tanınmıştır.
Eğer baba , yanılma, aldatma veya korkutma etkisi ile baba olmadığı halde tanıma beyanında bulunmuş ise tanımanın iptalini dava edebilir. Dava açma hakkı; iptal sebebinin öğrenildiği veya korkunun etkisinin ortadan kalktığı tarihten başlayarak bir yıl ve her halde tanımanın üzerinden beş yıl geçmekle düşer.

Bu koşullar yoksa dava açılsa dahi dava reddedilecektir.

Dava açılmadan nüfus kayıtlarında değişiklik yapılması mümkün değildir.

Alıntı:
birde karnımda ki çocuk için nüfusuna nasıl aldırabiirim

Çocuğunuz doğduğunda baba çocuğu tanıyarak kendi nüfus hanesine kaydettirebilir .Bu yapılmaz ise babalık davası açmak gerekir.

Alıntı:
babamdan yetim maaşıma geçiniyorum çocuklarım ve kendim için nafaka alabilirmiyim

Çocuklarınız için iştirak nafakası talep edebilirsiniz.Fakat kendiniz için nafaka talep etmeniz mümkün değildir.

Çocuklar için takdir edilecek nafakada mali ve sosyal durum ve hayat standardı dikkate alınacaktır.

Alıntı:
sonra beni bırakıp tekrar nikahlı karısına döndü .2 yaşında bir kızım var ve 5aylıkta hamilerim

Türk Ceza Kanununa göre " Hamile olduğunu bildiği eşini veya sürekli birlikte yaşadığı ve kendisinden gebe kalmış bulunduğunu bildiği evli olmayan bir kadını çaresiz durumda terk eden kimseye, üç aydan bir yıla kadar hapis cezası verilir.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.