Mesajı Okuyun
Old 08-08-2011, 14:04   #9
av.m.kutlu

Kitap

Arkadaşlar; İhtiyati Tedbir kararı nitelik olarak İhtiyati Haciz mahiyetindedir. Davanın lehe sonuçlanması durumunda kesinlik kazanır. Bu durumda cebri satışa engel teşkil etmek zira; icra müdürlüğünce satıştan sonra Sıra Cetveli yapılması aşamasında İht. Haciz mahiyetinde sıraya alınacaktır. Bu durumda cebri satışa engel olmasının bir espirisi bulunmamaktadır. Ancak Ayni bir nitelik taşıdığı savı ile Tapu İptali ve Tescil davasında verilen İhtiyati Tedbir Kararları sonuçta mülkiyeti etkilemesi nedeniyle, mahkemelerce verilen İhtiyati Tedbir Kararlarının (İcra Müdürlüğünce sorulduğunda; bizim olayımızda da mahkemeye soruldu ve mahkeme ayni nitelikte bir dava olduğundan mülkiyet sorunu nedeniyle cebri satışa engeldir, dedi) Cebri Satışa engel olduğu belirtilmekte ve icra müdürlükleri satış taleplerini reddetmektedir. Benim kaygım şudur ki; kötüniyetli borçlular anlaşarak ipotekli veya hacizli gayrimenkullerinin satışını engellemek için Tapu İptali ve Tescil davaları açarak gayrimenkulün kaydı üzerine İhtiyati Tedbir koyduracaklar ve dava süresi boyunca satış baskısından kurtulacaklardır. Yine; mahkemelerce davanın borçlu aleyhine bitmesi durumunda satış yaptırmak isteyen alacaklılar boşyere uzun süre beklemiş ve hak kaybına uğramış olacaklardır ki; bu durum Medeni Kanun 2. Madde İyiniyet Kuralı ile bağdaşmayacaktır. Benim kişisel fikrim; TAPU İPTALİ VE TESCİL DAVASININ AYNİ BİR DAVA OLMADIĞI, UYGULAMADA BU TÜR DAVANIN DOĞDUĞU, DOLAYISIYLA DİĞER DAVALARDA OLDUĞU GİBİ İHTİYATİ TEDBİR KARARININ CEBİR SATIŞI ENGELLEMEMESİ GEREKTİĞİ yönündedir. Ancak bu konuya ilişkin yeterince yargı kararı edinemedim. Bu hususta başka davalar nedeniyle tecrübesi olan arkadaşlardan görüş bekliyorum. şimdiden teşekkür ederim.