Mesajı Okuyun
Old 22-03-2011, 18:33   #230
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Sn. hızır hafiye;

Burada bir düzenleme yapılmasına ihtiyaç yok.

Sn gemici zaten düzenlemeyi ve bakış açısını anlatmış.

Bu ülkede polis havaya ateş açar, iki gösterici ölür. Çünkü o sırada ölen göstericiler havada uçmaktadırlar.

Bu ülkede polis hakkında yapılan şikayetlerden bir sonuç alınmaz. Çünkü hangi polisin yaptığı bilinmez. İşlemi yapan polis ayırdedici kıstaslardan yoksundur.

Konu mobese den açıldı, siz hukukçuların matematik matığı olmadığını söylediniz. Matematik mantığını anlattık bu defa nasıl bir düzenleme getirilmesi gerekir dediniz.

Anlatayım:

Ben bir hukukuçu olarak insanların can güvenliğinin sağlanması için herkese silah ruhsatı verilmesini doğru bulmam. Bu yöndeki bir düzenlemeye karşı çıkarım. İsteyen zaten ruhsatsız silah alıyor ve kullanıyor gerekçesi benim için yeterli bir gerekçe değildir.

Bir insanın can güvenliğini sağlayamadığı için ona silah verdiğini söyleyen devlet aynı zamanda can güvenliğini sağlama görevini yerine getirmekten aciz olduğunu beyan etmektedir. Can güvenliğinin sağlanmasının yolu herkese silah dağıtmak değil, hiç kimsenin silah taşımamasını sağlamaktır. Bu durumda park yeri kavgası nedeni ile insanlar birbirine ateş edemeyecektir. Yakınlarda görevli eleman varsa araya girip yumruklaşan insanları ayıracak, sorunu hukuk kuralları içinde çözmeye çalışacaktır.

Tartışmada bir turistin bir anıtın fotoğrafını ya da videosunu çekerken o karenin içine girilebileceğinden söz etmişsiniz. Doğru o karenin içine girilebilir. Burada öncelikle turistin kastına bakmam gerekir. Turistin kastı sizi kaydetmekse bundan rahatsız olursanız yasal mercilere başvurarak bu kayıtları sildirebilir veya kendi izlerinizi kayıtlardan çıkarabilirsiniz. Peki mobese nin kastı nedir?
Mobesenin kasdı anıtı veya sevgilisini kaydetmek değildir. Mobesenin kasdı oradan geçen herkesi izlemek ve kaydetmektir. Bunların ikisini nasıl aynı kefeye koyarsınız. Turiste dur kardeşim ben geçene kadar çekme karede yeralmak istemiyorum diyebilirsiniz ya da kardeş ben rahatsız oldum şu çektiğin karelere balkalım da onları silelim diyebilirsiniz. Bunu mobeseye diyebilir misiniz?

Diyelim ki benim can güvenliğim tehlikede. Devlet ne yapmalıdır. Bana bir silah vererek al cangüvenliğini sağla mı demelidir? Ya da al sana 5 koruma bunlar senin büronda oturacak, evinde oturacak, hatta sen yatmadan önce yatak odanı arayacak sabaha kadar da kapıda bekleyecek, böylece can güvenliğin sağlanmış olacak mı demelidir. Bu kadar da olmaz dediğimde ne yapayım, ben koruma verdim istemedi, öldü mü demelidir?

Ya da yok arkadaş bu ülkede hiç kimse ateşli silah taşıyamaz, ben taşınmasına engel olurum. sen rahatına bak. Ayrıca telefonunun 1 numaralı tuşuna bastığında memurum 1 dakika içinde orada olacaktır, merak etme mi demelidir? Sizce cangüvenliğim nasıl sağlanmalıdır?

Tabii bu bir bakış açısı, insandan insana göre değişir. Ancak şunu ifade etmek isterim ki iddialarınızın aksine hukukçular çok iyi bir metematik mantığına sahiptir.

Saygılar.