Mesajı Okuyun
Old 09-12-2010, 11:18   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan fatmaeren
merhabalar.
evli ve çocuklu bir devlet memuru bayanın başka bir beyle ilikşikisinin olması idari soruşturmayı gerektirecek bir suçmudur.şikayet halinde, bu bayanın ahlaka aykırı yaşadığı nedenle muhakkik tarafından sorgulanması mümkünmüdür.zina suç olmadığına göre, bir devlet memurunun işi dışında yaşadığı hayat sorgulanabilirmi. DMK da buna ilişkin bir madde varda benmi görmüyorum.
saygılar

Olması gereken hukuk açısından yasal düzenlemeyi doğru bulmamakla birlikte 657 sayılı yasanın 125. maddesinden sorunuzla ilgili fıkraları aktarıyorum:

Alıntı:

DİSİPLİN CEZALARININ ÇEŞİTLERİ İLE CEZA UYGULANACAK FİİL VE HALLER:

Madde 125 -

Devlet memurlarına verilecek disiplin cezaları ile her bir disiplin cezasını gerektiren fiil ve haller şunlardır:
A - Uyarma : Memura, görevinde ve davranışlarında daha dikkatli olması gerektiğinin yazı ile bildirilmesidir.
Uyarma cezasını gerektiren fiil ve haller şunlardır:
...
e) Devlet memuru vakarına yakışmayan tutum ve davranışta bulunmak,
...
B - Kınama : Memura, görevinde ve davranışlarında kusurlu olduğunun yazı ile bildirilmesidir.
Kınama cezasını gerektiren fiil ve haller şunlardır:
...
d) Hizmet dışında Devlet memurunun itibar ve güven duygusunu sarsacak nitelikte davranışlarda bulunmak,
...
E - Devlet memurluğundan çıkarma : Bir daha Devlet memurluğuna atanmamak üzere memurluktan çıkarmaktır.
Devlet memurluğundan çıkarma cezasını gerektiren fiil ve haller şunlardır:
...
g) Memurluk sıfatı ile bağdaşmayacak nitelik ve derecede yüz kızartıcı ve utanç verici hareketlerde bulunmak,
...