Mesajı Okuyun
Old 10-05-2007, 16:57   #7
AV.ZAFER TUNCA

avukatlar mümkün mertebe çok dikkatli ve özenli giyinmelidir. kanunda ayrıca kılık kıyafet konusu açıklanmış. bu konuda meslektaşlarımın dediklerine hiçbir eklemem söz konusu değil. ancak içimden geldiği gibi durumu bir değerlendirmek istedim.
ingiltere' de avukatların genellikle siyah takım elbise ve beyaz gömlek giydiklerini bir hocamdan dinlemiştim. bunu çok beğendiğimi söylemek isterim. bizde bazı avukat arkadaşlar bu konuda saçmalıyor. pilajdan duruşmaya zar zor yetişmiş gibi gelen meslektaşlarımız var. bunun yanında bir çok adliyede hakimlerde bazen kravatsız, hatta cübbesiz duruşmaya giriyor. bunlar hepimiz için yanlış.
buradaki özel olaya gelince,
bence kravat takmamanız (hava sıcaklığı nedeniyle) sizin takdirinizde olan bir durum. bir avukat olarak bunu yorumlayabilecek ve karar verecek düzeyde olduğunuzun farkında olmaları gerekirdi. zaten kıyafetinizin düzgün olduğunu belirtmişsiniz. bu durumda tepki gösterilmesi sizin seçiminize saygı gösterilmemesi anlamına geliyor. böyle bir tepki gerçekten üzücü. ancak bir dost olarak tavsiyede bulunmak istiyorum izninizle. bence Türkiye Cumhuriyeti' nin en yüksek yargı merciinin önüne çıktığınız bir duruşmada, en azından mesleğimizin onuru ve vakarı dolayısıyla biraz külfet altına girip kravat takmak o an için can sıkıcı olsa da bence gereklidir. yani mümkün mertebe biz avukatlar kravatlarımızı çıkarmamaya çalışmalıyız. yanlış anlaşılmamam amacıyla bir kez daha vurgulamak istiyorum, yine de yorumum sizin seçiminize saygı gösterilmesi ve uyarılmamanız yönündedir.