Mesajı Okuyun
Old 21-06-2003, 10:15   #4
Armağan Konyalı

Sayın Üyeler,

Kırılmazsanız, kavrama tanım getirmekle katkıda bulunacağım, izninizle:

TDK Sözlüğünden....................................... ................:
kırılgan : (mecaz) Kolay ve çabuk gücenen

''ekşi sözlük'' sitesinden de bazı tanımlar aktarıyorum.............:
** bazen bir kişilik özelligidir. ozunde var olmayan, sonradan olusan ya da en dogrusu olusturulan.
bazen ise bir gorunumdur. gercek olmasa dahi oyle adlandırılandır. yuzeysel bir yapıstırmadır.
ne olur? gercek anlasılır. ama cıkartmanın beyaz artıkları kala kalır. kazınsa* bile bunaltır.
(supurge sopasi, 01.02.2003 00:07)

** kişinin kendini incitmesinin en basit yoludur. her bakış, her söz acıtabilir insanın canını. açılan yaraların kapanması çok daha zordur diğerlerine göre. bir noktadan sonra gereksiz hassasiyettir sadece. zamanla törpülenir kolay yara alan yerler. düzene ayak uydurulamasa da bir duvar örülür* yaşanmışlıklardan, sadece içinde kalanlar dokunabilir korunaksız bölgelere...
(charming, 01.02.2003 01:00)

** baş edilmez o gergin kırılganlığınla senin,
her solukta sonsuzluk ve ölüm...
(suyunrengi, 02.04.2003 23:49)

** kıracağınızı hissettiğiniz anda uzaklaşmanız gereken insanlar vardır yoksa çok kötü etkilenip, daha bir kırılgan olurlar
(bkz: kendine hakim olamamak)
(vampire, 06.04.2003 01:12)

Ne yazık ki başka tanım bulamadım. Ama toplanan tanımlar, bence, karar vermeye yeter..

S O N U Ç : Yukarıda sunulan tanımlar ve re'sen yapılacak tanımlar ile KIRILGANLIĞIN OLUMSUZ OLDUĞU anlaşıldığından kırılganlıktan vazgeçilmelidir .

Küslüklerin uzun sürmesinin bir nedeni de küsen kişinin tutarlılığını gösterme sevdasıdır. Her sevda gibi bundan da kurtulunmalı, duygusallık yerine akıl başa toplanmalıdır. Zaman sandığımız kadar uzun değil, çevremizdekiler sandığımız kadar kalabalık değildir.

Vazgeçmenin yolu hemen küskünlerin barışması ve bir daha küsülmemesidir. Kesinlikle surat asılmamalı, gülümsenmelidir. Gülümseme, karşımızdakiler için değil, kendi huzurumuz içindir.

.........................................
Sayın Gönül Yazar,
Yıllar önce size bir hayran mektubu göndermiştim. Adresinizi Hayat Mecmuasından almıştım. Ama sizden yanıt alamamıştım. Ve mektubumu gönderdikten makul bir süre sonra size küsmüstüm. Şimdi yukarıdaki karar gereğince sizinle barışmak istiyorum. Umarım bu mesajıma yanıt alırım.

Hayranlıklarımla.

Bir Barışık

*çiçekbarışgönülyazarbarışçubukgönülçiçekyazarçabu kbarışçiçek*