Konu: Yeni Anayasa
Mesajı Okuyun
Old 14-09-2007, 09:49   #50
hukukun-üstünlüğü

Varsayılan yeni anayasa

kağıt üstündeki düzenlemeler ne olursa olsun bir ülkede fikri yapı değişmediği ya da olgunlaşmadığı müddetçe o ülke için gelişimden bahsedilemez.özgürlükler tabi korunmalı güvence altına alınmalı ancak toplumun büyük kesimi dil birliğinden yana olmasına karşın farklı dillerde eğitim ve diğer haklar serbest bırakılırsa çoğunluğun rejimi olduğunu iddia ettiğimiz demokrasiyle ters düşmüş oluruz.tekil devlet yapısından yana olduğunu iddia edip demokrasi,temel hak ve özgürlükler gibi soyut kavramların ardına sığınarak üniter yapının altını oymak anayasanın meşruiyetini başından itibaren tartışılır hale getirir. mevcut anayasadaki vatandaşlık tanımını şoven duygularla hareket edip ırkçı olarak nitelemek yapılacak en büyük hatadır mevcut anayasa vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes türktür diyor bundan daha yerinde bir düzenleme nasıl olur bilemiyorum.dili türkçedir diyemeyip resmi dili türkçedir demek kime ne kazandırır bilemem ancak ayrıntılarda birşeylerin gizli olduğu açıktır.liberal felsefeyle hazırlanmaya çalışılan bu anayasanın tarihten bugüne güçlü merkezi otoriteye alışmış devleti sadece toplumsal sözleşmenin bir ürünü olarak değil aynı zamanda kutsiyetle anan bir millet için ne kadar hayırlı olacağını bilemiyorum,olması gereken bu muydu diye sormadan edemiyorum,azınlıkların temel hak ve özgürlükleri için kaleme alınmış bu anayasa çoğunluğun gerçeklerine ne kadar çözüm getiriyor birlik ve beraberliğimizi ne kadar sağlamlaştırıyor büyük bir soru işareti var bu noktada.