Mesajı Okuyun
Old 11-10-2011, 14:45   #1
advocati

Önemli Reşit olmayan çocuğun koruma kararının kaldırılması kararının iptali hakkında

herkese iyi günler dilerim. benim sorum şu şekilde olacaktı. müvekkilim 1976 doğumlu ve 20.05.1982-22.02.1991 yılları arasında yetiştirme yurdunda korunup bakılmıştır. bu tarihten sonra müvekkilin annesi adına birisi dilekçeyle kuruma başvurarak maddi durumunun iyileştiğini belirtmiş ve çocuğuna kendisinin bakmasını istediğini beyan edip yine müvekkilin annesi adına dilekçeyi imzalamıştır. bu sırada müvekkil, başka bir ilde bulunan yetiştirme yurduna nakledilmiştir. nakledildiği ilde bulunan asliye hukuk mahkemesince dilekçe içeriği de dikkate alınarak müvekkil reşit olmadan koruma kararının kaldırılmasına karar verilmiştir. daha sonra müvekkilce15.09.2011 tarihinde kuruma dilekçeyle başvuruda bulunulmuş ve yapılan işlemin iptaline yönelik karar istemiştir. ancak kurumca red cevabı verilmiştir. şu anda da müvekkil bu kararın iptali ile ilgili idari dava açmak istiyor ve bununla ilgili gaziantepte 5 6 kişinin dava açtığını ve kazanıp kamu kurumlarında işe başlayanların olduğunu belirtmektedir. bu konuyla ilk defa karşılaştığım için ne yapacağımı bilemediğimden siz değerli meslektaşlarımdan yardım almak istedim. öncelikle müvekkilin yaşı itibariyle zamanaşımı söz konusu mudur? ayrıca davayı açarken mevzuat ve gerekçeler olarak neler gösterebilirim, nasıl bir yol izlemem gerekiyor? şimdiden cevaplayan ve bana yardımcı olan herkese teşekkürlerimi sunarım. konuyla ilgili kararlar da mevcutsa sevinirim.herkese iyi çalışmalar.