Mesajı Okuyun
Old 28-02-2021, 09:14   #1
avukat0512

Varsayılan KAMBİYO SENEDİ MENFiTESPİT

Üstadlarım merhabalar,
Adli Yardımdan bir görev geldi ve işin içinden çıkamadım. Müvekkil, telefonuna gelen bir mesaj sonucu bir otelde X Cast ajans Prodüksiyon lmt. Şirketi ile modellik +diksiyon eğitimi adı altında bir sözleşme imzalıyor. Ardından tabiki senet imzalatıyorlar. Müvekkil senedi imzaladıktan 15 dk sonra bu hizmetten vazgeçtiğini ve senedinin geri verilmesini istiyor. Fakat vermiyorlar. müvekkilde 3 gün sonra postayla senedinin geri iadesini yazılı şekilde istiyor fakat karşı taraf cevap dahi vermiyor.Aradan 20 gün sonra tüketici haklarına dayanarak noterden ihtarname çekiyor fakat yine cevap verilmiyor. Sonra ilçe tüketici hakem heyetine başvuruyor. İlçe tüketici hakem heyetide modellik adı altında sözleşme olduğu için bu bir ticarettir ve ticaret mahkemelerinin görev alanına girer diyor ve başvuruyu red ediyor.
Tabi karşı taraf kambiyo senedine özgü takip yapmış ve müvekkilde 5 gün içinde icra hukuk mahkemesine borca itiraz nezlinde dava açmış. Birde karşı tarafın bu şekilde yasal yollarda dolandırıcılık yaptığına dair şikayetvar.com da bir sürü şikayet var. Hatta zamanında bir vatandaş valiye dahi durumu anlatmış vali de ilgileneceğiz demiş fakat tabi ki akıbetini bilmiyoruz. Müvekkil dolandırıcılıktan da suç duyurusunda bulunmuş fakat adresini taşıyıp bildirmediği için
onund akıbetini bilmiyoruz adliyeden öğreneceğim. Benim sorularım şunlar;
1-) Müvekkil dava dilekçesinde hiçbir delil göstermemiş ve sunmamış. İcra mahkemesi basit yargılama usulüne tabii. Ben davaya dahl olduğumda en azından sözleşmeleri ihtarnameleri vs sundum uyaptan. Savcılık dosyasının celbinide talep ettim. İcra hukuk mahkemesi sadece senedin ödendidği iddiasını itfa ve imhal varsa vs bunları inceler ama ne şekilde kurtarabilirim? Ayrıca sunduğum deliller kabul görür mü?
2-) Ben arabulucuya başvurup menfi tespit davası açsam bu dava Ticaret Mahkemelerinde mi yoksa Tüketici mahkemelerinde mi görülür?
Açıkçası tüketici mahkemesinin daha lehine olduğu kanısındayım en azından almadığımız bir hizmetin parası ödenmemiştir deriz.
3-) Fakat bu dava ticaret mahkemsinde görülürse ne şekilde meramımı anlatabilirm?
Yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler