Mesajı Okuyun
Old 21-04-2010, 12:10   #1
Av.Hülya Büyükoğlu

Varsayılan İpotek takibi - Borçlunun ölümü - Terekenin tasfiyesi ...

Sayın Meslektaşlarım;

Olay biraz karışık, kolay anlaşılması için maddeler halinde özetleyeceğim :-

1)Müvekkil şirkete borçlu olan bir limited şirket, sahibi olduğu gayrimenkulü müvekkil şirket lehine ipotek ettiren de şirketin ortaklarından birisi. Biz 2. sıradayız, bizden önce bir bankanın ipoteği mevcut.

2)Borçlu şirketin ortakları 8.5.2009 tarihinde aynı anda ölüyorlar. Dosya Temmuz 2009'da takip amacıyla bana verildi.

3)13. 7.2009 tarihinde borçlu şirkete ve ipotek borçlusunun haricen öğrenilen mirasçılarına hesap kat ihtarı keşide ettim, hiç birine tebliğ edilemedi.

4)İpotek borçlusunun veraset ilamını alarak 6.8.2009 tarihinde borçlu şirket ve ipotek borçlusunun mirasçılarına karşı ilamsız ipotek takibi başlattım.Takip tüm borçlulara tebligat yapılarak kesinleşti.

5)Bu arada mirasçıların mirası reddettiğini ve tereke - resmen yönetilme ve tasfiye istemli dava açıldığını haricen öğrendim. Bir meslektaşımın önerisi ile icra dosya hesabını yaptırarak tereke dosyasına bir dilekçe ile sundum.

6)Diğer ipotek alacaklısı banka da biz de satış aşamasına geldik (kıymet takdiri raporları da usulüne uygun tebliğ edildi ve herhangi bir itiraz görmedi)

7)Bugün icraya gittiğimde mirasçılardan birinin vekili aracılığı ile 11.1.2010 tarihinde (tebligatı aldıktan 2 ay sonra) itiraz ettiğini, dosyaya mirası red ettiğine dair mahkeme ilamı sunduğunu, sunulan bu ilam nedeniyle icra müdürlüğünün reddi miras nedeniyle takibin bu mirasçı açısından durmasına karar verdiğini öğrendim.

9)1.sırada ipotek takibini yapan banka vekili meslektaşımla sürekli görüşüyoruz. Kendisi de satışa engel bir durumun olmadığını ancak kendi bulunduğu ildeki icra müdürünün satışı yapmaya çekindiğini söylüyor.

10)Bu arada tereke davasını UYAP vasıtasıyla izliyorum, 7 celsedir devam ediyor ve 18.11.2009 tarihinde terekeye temsilci atanmış.

Şu anda sanıyorum ilk yapmam gereken takibin durdurulması kararının kaldırılması için mahkemeye başvurmak.. Sonrası için değerli görüşlerinizi bildirmenizi rica ediyorum.

Sizce icra müdürlüğü gayrimenkulü satabilir mi?

Teşekkürler, iyi çalışmalar.