Mesajı Okuyun
Old 04-06-2007, 21:50   #104
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Mutlu Yargıda Mediatör Dönemi

Arkadaşlar:

Diğer arkadaşlarımızın da görüşlerini dikkate almak gerekiyor.

Ancak bizim dikkatimizi çeken ilk konu uzlaşma kültürünün bizde pek yerleşmediği.

Bizim hukukumuzda sulh hakimleri öncelikle tarafları uzlaştırmak/anlaştırmak, bu konuda yönlendirmek zorundadır. Sulh hakimi adı buradan gelir. Kaç tane gördünüz?

Aynı görev aile hakimlerine de verilmiştir. Ben hiç uygulayan görmedim. Klasik "tarafların...10 ... mehil"

Böyle baktığımızda sulh hakimlerinin konumu nedeni ile yeni bir uzlaştırmacı kuruma ihtiyaç olmadığıdır.

Yanlış değerlendiriyor olabilirim. BU konuda avukatların da haklarını kullanmadıklarına ilişkin eleştiriler vardı. Hakimler de kullanmamışlar. Hakemler de.

Böyle bir kurum oluşturuldu. Bu kurumun ne olduğu ve niteliği herkesten uzak. Her ne kadar arkadaşımız site adresi vermişse de siteye girdiğimde hep kısıtlı alana giriyorsunuz üye değilsiniz türünden uyarılar ile karşılaştım. Yeterli bilgi edinemedim. Artık bilgi edinmek kişisel çabama kaldı.

Ancak şunu kabul ederim: İnsan kişisel becerileri nedeni ile uzlaşmacı olabilir. Ama konu dava konusu olursa kesinlikle resmi mercilerde kendisini uzlaşmacı olarak atayan kişinin vekili olarak hareket edemez.

Birincil karşı çıkış noktam bu: Ben de ekonomi okudum, siyaset okudum "HATTA ADLİ TIPP OKUDUM" ben bu bilgilerimi dayanarak ve bir kurs sonucu bu işleri yapmam.

1- Ben bilimin 4 yılda öğrenilmeyeceğine inanırım. O nedenle hukuku 8 yılda bitirdim.

2- İnsanlar fakülte hayatı boyunca kendi alanlarında eğitilirler.

Kuşkusuz ki hukuk dersleri de alabilirler. Ama bu hiç bir zaman onlara hukukçuluk sıfatını kazandırmaz. Bu meslekleri gereği ihtiyaçları olan hukuk bilgisidir.

Burada şu tartışılabilir;
Okuyup araştırırım.

Okuyup araştırarak benim 4 yıllık özel eğitimime kaç yılda ulaşırsın? Sana ve bana verilen emeğe, senin ve bein verdiğim emeğe yazık değil mi?

Benim bu konudaki tartışmalarımın temellerinden birisini akademik yeterlik oluşturuyordu.

Ben HF. mezunlarının bile akademik yeterlikle donatılmadığını düşünüyorum. Bunun sorumlusu şu anda hukukçu olarak yaşamını kazanmaya uğraşanlar değil. Sistem. 80 de 78 de 2, 80 de 3 hukuk fakültesinden 40 ın üzerinde hukuk fakültesi yaratanlar. Sistem. Başka bir tartışmada da belirtmiştim. Özal teknisyenlere proje çizdirmeye çalıştı. Sonuçta bizim ülkemizde de üniversite eğitimi teknik lise eğitimi haline geldi. Bütün siyasiler bağırsın. Bu kadar üniversite mezunumuz var. NE İŞE YARIYORLAR? HEPSİ İŞSİZ.

Böyle bir yapılanmanın içinde insanların alacağı konum beni korkutuyor. Bir sürü arkadaşım düzenlemeye olan tepkileri nedeni ile kurslara katılmadı ama bir sürü maliyeci vekil olarak görev yapıyor.

Kuşkusuz ki süreç içinde usul hükümlerini de öğrenmişlerdir. Öğrenene kadar geçen sürede yapılanlar?

Eğer belli bedellerle sınırlanacak ve kesin hüküm etkisi oluşturmayacaksa vekil sıfatları olmayacaksa bu anlamda itirazım yok. 100 TL lik bir alacak için 400 TL avukatlık ücreti almak beni de rahatsız ediyor.

Akıllı ve doğru bir yöntemi hep birlikte bulacağız sorun hepimizin sorunu aslında.

çözümü de birlikte bulacağız

Saygılar