Mesajı Okuyun
Old 19-10-2006, 09:08   #99
NİLGÜN SEYMEN

İnceleme Teşekkür ve edebiyat üzerine ayrıntılar.

Teşekkürler Selçuk bey,
Okunuyor olmak,yazılanların anlaşılıyor olması çok onur verici bir duygu.
Ne para ne ünvan hiçbir şeyin hazzı bununla eşdeğer olamaz.
Çünkü burada paylaştıklarımız ,insan olmanın ayrıcalığıdır.Ortak değerlerimiz,sevgiler,şiir dili ile başarılmış ve koordinatların aynı odakta buluşmasıdır.
Bunu beyin gücü sağlayabilir.Düşünen ,sentez yapan ,araştıran, baktığını gören,gördüğünü doğru anlayan ,anladığını da kalemi ile kağıda dökebilen
bir insanın beyin gücüdür edebiyat...

Gima'da alışveriş yaparken iyi giyimli bir bayan kitap reonunda gülümseyerek selamladı beni ve elindeki kitabın etiketi ile ilgili olarak dedi ki:
-Bir de okumuyoruz diye kınanırız,ne bu fiatlar?
Diğer elinde de şık bir parfümeri poşeti vardı.
Hanımefendi belki haklısınız ;bu geçim sıkıntısı çeken kişiler için, periyodik gazete almanın bile bütçelerinde yer olmadığı insanlar için doğrudur.
Ama bir şişe parfüme olağanüstü rakamlar veren kişiler için bu rakamlar çok olmasa gerek.
Tebessümle devam ettim.
Hem o rakamlar ile yazarın düşüncelerini,yani yüreğinin ve de beyninin içindekileri satın almaktayız, değil mi ya!
Elindeki kitap yirmi iki milyondu.Ve usulca stanta bırakarak uzaklaştı yanımdan bayan.
Hoşçakalın diyerek.

Anlamış mıydı acaba ne anlatmaya çalıştığımı?
Anlaması için edebiyat ile teması olması gerekiyordu.Kesinlikle yazmanın çok kolay bir iş olduğunu zannetmemek gerekiyor.Bunu bildiğim içindir zaten kimi zaman gazete makalelerini ve de köşe yazılarını klasörlerde saklarım.Hele o yazılar ;araştırma içerikli seri yazılar ise daha da değerlidir.EMEK VARDIR O CÜMLELERDE...ALINTERİ VARDIR...GİDİLEN YOLLAR ,ALINAN MESAFELER ,RÖPÖRTAJLAR FOTOGRAFLAR VARDIR...Efor vardır,uykusuz yorgun bitkin çalışmalar vardır...HARCANAN PARALAR VARDIR BİZE
ZARİF BİR HABER ULAŞTIRILMASI İÇİN ...
İ Y İ N İ Y E T VARDIR...
Şimdi o yazıları kalk çöpe at.Oku ve at biryerlere.İşte bunu başaramıyorum.

İnsanın beyninin içinde dev bir objektif olmalı.Kayıt merkezinde, her objenin kayda değer yönlerinden bir kayıt saklıdır o objede.Ve duygu sağnağı başladığında,o veri kaynakları savrularak harmanlanır ve de şiir ya da makale olarak kağıda dökülür.Her şiir; çocuğu gibidir şaire.Her romanı ,yeni doğmuş bir bebeğin çığlığı gibidir yazara.

Alt yapı olması için de çok derin bir bakış mekanizması geliştirilmesi şarttır.Bilgi birikimi,çok okumak,okurken tarafsız olmak,her düşünceye saygı ile yaklaşarak
ele almak yazılanları.
Sonra o yazıların sentezini oluşturmak.Bunların hepsi insan beyni için muhteşem yatırımlardır.Bunun için çok fazla okumak araştırmak bakmak ve derin bakış açıları geliştirebilmek(4.boyut diyorum ben bu merceğe)gerekmektedir.
İşte sizlere ipuçları.Kimi zaman bana soranlar da oluyor.
Nilgün,kim o pipo içen?Balıkçı Rüstem sahi mi?Evi nerede?
Demek ki ben bu işi başardım diyorum kendi kendime.
O denli inandırıcı yazmaktayım ki ,o kişi canlanıyor ruh kazanıyor,kimlik kazanıyor ve aranıyor yeryüzünde .
Acaba sahi mi dedirtebiliyorsam ne mutludur bana!

SEVGİYLE KALIN.
----------------

NİLGÜN ÇAKICI/19.10.2006/10.08