Mesajı Okuyun
Old 16-08-2006, 23:08   #40
Gündüz AKGÜL

Değerli meslektaşlarım,
Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya'nın düzenlediği Şemdinli olayları iddianamesi nedeniyle HSYK tarafından ihraç edilmesi kararı tartışılırken, öncelikle konuya ön yargılı ve kendi siyasi düşüncelerimiz doğrultusunda değil, bir hukukçu olarak objektif yaklaşmamız gerekmektedir.
Ankara Hukuk Fakülteisnde okuyan değerli meslektaşlarım çok iyi biliyorlar. Fakülte rojetinde, bir elinde terazi,bir elinde kılıç, gözleri bağlı bir kadın figürü vardır. Bunun anlamı hukuk kadın gibi zarif,terazi kadar doğru,kılıç kadar keskin,olayın taraflarını tanımayacak kadar kördür. Bu bağlamda olayı tartışıp doğru ve gerçeği bulmak hukukçunun olmazsa olmaz görevidir.
Sarıkaya neden ihraç edilmiştir. 1-Söz konusu iddianameyi düzenlerken şemdinlide bir çok olaya adı karışmış bir tanığın başka bir kanıtla desteklenmeyen ve daha önce hakkında soruşturma yapan bazı komutanlara suç isnat eden ifadesinin aynen iddianameye geçirildiği,2-TBMM Araştırma Komisyonu Başkanının komisyon üyelerinin haberi olmadan soruştuma ile ilgili ifadeler gönderdiği,3-yetkisini aşarak olayla ilgili olmayan ve bazı komutanları suçlayan beyanları iddianamede konu yaptığı 4-siyasilerin olayda etkili oldukları şeklinde kamu oyunda oluşan ve tartışma konusu yapılan kanaat sonrası Cumhuriyet Savcısı Sarıkaya hakkında soruşturma yapılmış ve müfettişlece düzenlenen rapor HSYK na gönderilmiştir.Kurul yaptığı incelemede, Cumhuriyet Savcısı hakkında ki bu iddialarda gerçek payı görmüş ve Cumhuriyet Savcının meslek onuru ile bağdaşmayacak davranışları nedeniyle ihracına karar vermiştir. Bu karara sadece baştan beri olayların içinde olduğu savları ile sorumlu tutulup eleştirilen hükümetten yana tavır koyan Adalet Bakanlığı Müşteşarı karşı oy kullanmıştır. Yanı karar bire karşı altı oyla alınmıştır.İhraç nedenini en iyi bilen Müfettiş raporunu inceleyen Kurul üyeleridir.Bu durum karşısında Adaletin güvenirliliğine gölge düşüren,Adaleti siyasete alet eden ve en önemlisi tarafsızlığını yitiren Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sartıkaya'nın ihracı doğrudur. Bu davranışta olanların meslekte bırakılmaları, mesleği yıpratmak,yurttaşların hukuka güvenlerini sarsmaktan başka bir işe yaramamaktadır.Objektiflik ve tarafsızlık bir Yargıç ve Cumhuriyet Savcısının Abece'sidir. Hukukta acıma,haksız eyleme göz yumma adaletle bağdaşmaz. o zaman hukuk bu niteliğini kaybederek guguk olur.
Diğer yandan İddianame düzenleyen her Cumhuriyet Savcısını şikayet edip ihraç ettirmek mi gerekir diyen meslaktaşlarımın bu düşüncesine katılma olanaksızdır. Çünkü, görevini tarafsız ve yasalara bağlı olarak layıkı ile yapan hiç bir Cumhuriyet Savcısı ve Yargıcın şikayet üzerine ihraç edildiği konusunda tek bir örnek yoktur. Bende 32 Yıl Cumhuriyet Savcılığı yaptım. görevim gereği çıkarlarına dokunduğum bir çok yurttaş tarafından şikayet edildim ve müfettiş soruşturması geçirdim hepsinden alnıımın akı ile çıktım.Meslek hayatımda bu şikayetlerden ötürü tek bir ihtar dahi almadım. Bu nedenle İddianame düzenleyen Her Cumhuriyet Savcının şikayet edildiğinde ceza alacağı savı doğru değildir. Adalet. org sitesindeki meslektaşlarımın bu konuda ki mesajlarını da okuyorum. maalesef genç meslektaşlarım olaya biraz hissi yaklaşıyorlar.Bu yüce mesleğin onuru açısından yaklaşan herkes kararı doğru bulur. Saygılarımla