Mesajı Okuyun
Old 04-07-2014, 16:50   #1
Av.Yasin Dedeli

Varsayılan Takipten Sonra Açilan Menfi Tespit Davasi

İ.İ.K'nun 72/3 maddesini bir türlü izah edememekten kaynaklı bir sorunum var ve bunu sizinle paylaşmak ve değerli görüşlerinizi almak isterim.

Bir borçlu hakkında 3 ayrı kambiyo takibim var. Borçlu icra takibinden sonra 2 ayrı menfi tespit davası açtı. Bunlardan biri ilçede diğeri merkezde. Her iki davada dava dilekçesi ile takibin durdurulmasına yönelik ihtiyati tedbir kararı talep edilmiş. Dava dilekçelerinde senetlerin teminat senedi olduğu iddiası var ancak buna dair herhangi bir yazılı belge yok. Senetlere dair sahtelik iddiası da mevcut değil. Dava dilekçeleri yalnızca ispatı olmayan sözlü iddialardan ibaret.

İlçedeki mahkeme; tedbir talebinin reddine, dosya borcunun fer'ileri ile birlikte tamamının icra veznesine depo edilmesi ve mahkemeye de %15 teminat gösterilmesi halinde icra veznesindeki paranın dava sonuna kadar alacaklıya ödenmemesi hususunda tedbir kararı verilebileceğine karar verdi.

Merkezdeki mahkeme ise; tedbir talebinin kabulüne, %15 oranında nakit veya banka teminat mektubu sunulması halinde icra veznesindeki paranın dava sonuna kadar alacaklıya ödenmemesine karar verdi.

Ben,İ.İ.K'nun 72/3 maddesinin yalnızca %15'lik teminattan ibaret olmadığını, madde metninde gecikmeden doğan zararların karşılanması şartının da bulunduğunu, bununla kast edilenin icra veznesine dosya borcunun depo edilmesi olduğunu, İ.İ.K. ders kitabının ilgili sayfasını sunarak doktrinde de uygulamanın bu şekilde öğretildiğini, yargıtay kararlarının da bu yönde olduğunu, taraflar arasında derdest olan ilçe mehkemesinin de bu yönde karar verdiğini belirterek tedbir kararına itiraz ettim. Mahkeme itirazımızı incelemek üzere duruşma günü verdi.

Bu arada dava dilekçesi bana tebliğ edildi. Davaya cevap verdim ve dava dilekçesinin her bölümü ile ilgili yerleşmiş içtihat haline gelen 12 adet yargıtay kararı sundum. Haklılığımız ayan beyan ortada zaten. Belki hakim davadaki haklılığımızı da görür de tedbir kararı konusundaki yanlış kararından döner diye düşünüyordum. Ama maalesef bir hukuk katliamı yaşadık. Hakim bey, itirazımızı reddetti. Hiçbirşey söylemedim. Şaşkınlık belirtisi olarak ellerimi çok az yana açmama da dayanamayıp kendince fırça atmaya kalktı. Kararı temyiz etmeyi düşünüyorum tabi. Ama öncesinde sizin de değerli görüşleriniz almak istedim. Teşekkür ederim.