Mesajı Okuyun
Old 14-06-2007, 14:52   #101
laetitia

Karar Sayın Brusk'a ATFEN...

Alıntı:
Yazan Brusk
Vatıf üniversitelerini oralarda okuyan öğrencilerden başkasının savunduğunu görmedim...sadece hakimlik ve savccılık sınavlarına giren adayların başarı durumuna bakarsanız vakıf üniversietelerinin süründüğünü ve buradan mezun olan öğrencilerin yazılı sınavı bile geçemediklerini çok rahat görürsünüz. Vakıf üniversietelerinin dershaneden bir farkı yok ki bana göre Hukuk Fakültesini kazanmak değil kaydolmak esastır. Uugulamaya gelince bu mezunların ne kadar ilgisiz ve eksik olduğunu ben gözlemliyorum. Bir hukuk öğrencisi araştırmacı ve okumayı çok seviyor olması gerekir. Devlet üniversietlerinde okuyan ve mezun olan Her hukuk öğrencisi günde en az 8 saat ders çalışma temposuna alışmıştır..peki aynı azmı çalışmayı vakıf üniversiteleri öğrencilerinde de görebiliyormuyuz? Bana göre hayır...

Bana göre bu değerlendirmeniz oldukça yanlıştır.Bir kere bu değerlendirme vakıf üniversitesi-devlet üniversitesi olarak değil vakıf üniversitelerinde okuyan öğrenci ile devlet üniversitelerinde okuyan öğrenci bakımından yapılmalıdır.Bu sene Kadir Has Üniversitesi Hukuk Fakültesi 4.sınıfa geçtim.Buraya kadar gördüğümüz eğitimim boyunca şahsen ben kendi adıma vize ve final dönemlerinde deyim yerindeyse gece gündüz çalışarak gelebildim.Sadece sınav dönemlerinde değil sınavlardan haftalar öncesinden hergün en az 6 saat ders çalışmak zorunda kalıyorum.Tabi bunun yanında ayrıca hafta boyunca saat sabah 9'dan başlayıp akşam 5'lere kadar süren dersleri de saymak lazım.Yani siz hangi vakıf üniversitelerinden söz ediyorsunuz bilemem ama;sadece birkaç vakıf üniversitesini incelemek ile bu hükme varmanız bana pek doğru gelmedi.Sadece ben değil hukuk fakültesindeki hocalarımız; ki bunların çoğu Galatasaray,Marmara ve İstanbul Hukuk'tan gelmektedir;bizdeki eğitim ve sınav sisteminin ne kadar zor olduğunu,diğer devlet üniversitelerine kıyasen ne kadar zor olduğunu hep belirtmektedirler.Şöyle ki bizim üniversitemizde bütünleme sınav hakkımız yok,çan eğrisi yok ayrıca sınavlara hazırlanmak için gerekli olan vakti de kendimiz yaratmak zorundayız.Hukuk fakültesi gibi zor bir alanda sınavlarımızı 1 hafta içinde oluyoruz...Buna ek olarak bizim dönemimizden olan arkadaşlarımızın alttan dersi diğer hukuk fakültelerindeki öğrencilere oranla çok az...Değerlendirmenizi biraz da bunları dikkate alarak yapınız...Vakıf üniversitelerinin hukuk fakültesi bölümlerinde okuyan öğrencilerinin emeklerini görmezden gelmeyiniz...