Mesajı Okuyun
Old 21-07-2014, 14:05   #3
üye7160

Alıntı:
Yazan Konuk gül
merhabe ben 12,5 haftalık gebeykenn ense kalınlığı tespit edildi bebegimde 2li tarama da sonuç down cıktı.amnıyosentez için 17 haftayı beklemem gerektiği için parenatal bir test olan prena test yaptırdım sonucunu 14 haftayken aldığımda yuzde 99 down denildi ama suan gebeliğimi sonlandırmak istiyorum fakat onume yasal prosedürlerden dolayı amniyosentezin sadece geçerli olduğunu diğer yasal olaral diğer testin geçerli olmadığını söylüyorlar bunu yaptırmak istemiyorum cünkü daha üç hafta sonra yapılacak ve sonucun cıkmasıda 3-4 haftayı bulacak ve bebek 20haftayada daha fazla olacak.ne yapmalıyım bebeğin okadar büyümesi benim sonlandırmam için daha uzun ve zor bir sürec olacak prena testin yasal olduğunu kabul eden başka bir hastene varmı

Sayın konuk,öncelikle yasaları hastaneler değil hukukçular belirler..Yani bir hastanede kabul edilen husus diğer hastane de yasal olarak kabul edilmez gibi bir durum söz konusu değildir.

Durumunuza gelince elbette ki prena testi bebeğin down sendromlu olup olmadığı hakkında net veri verebilmektedir.Amniyosenteze nazaran ise anne ve bebek sağlığı açısından da daha risksiz bir yöntem olduğu için tercih edilmektedir.Ancak amniyosentez bebeğin sağlık durumu hakkında prena testinden çok daha net bir sonuç verecektir.Dolayısı ile sağlıkçıların en net cevabı aldıktan sonra gebeliği sonlandırma kararına imza atması beklenmelidir.

Yine de oldukça kapsamlı ve bir çok kez de net veriler sunan prena testinin sonucu ile birlikte Sayın KAYAR'ında belirttiği üzere kurulla görüşmeniz gebeliğin ilerlemeden sonlandırılması talebiniz için yararlı olabilir.

Geçmiş olsun...