Mesajı Okuyun
Old 19-03-2012, 18:03   #4
lethe

Alıntı:
Yazan Av.Gürcan Akıncı
Karar KesİnleŞmeden Ve Dava Devam Ederken KarŞi Dava Şeklİnde Tazmİnat Talebİnde Bulunabİlİrsİnİz Bunun İÇİn Herhangİ Bİr Hukukİ Engel Mevcut DeĞİldİr. Bu Halde Mahkemece Tapu İptalİne Karar Verİlmesİ Halİnde TaŞinmazin GerÇek DeĞerİnİn De Tespİt Edİlerek Hazİne Aleyhİne Tazmİnata HÜkÜm Vermesİ Gereklİ Ve Zorunludur. SÖz Konusu KarŞi Takep Ve Davanizi AÇrken 6100 Sayili Yasanin 107. Maddesİne GÖre Kİ Bu Madde Tazmİnat Davalari İÇİn DÜzenlenmİŞtİr. Belİrsİz Dava İkamesİ Yapabİlİrsİnİz. BÖylelİkle İlerİde Davayi Islah Yapmak İstedİĞİnİzde Hmk 107 GÖre AÇtiĞinizdan KarŞi Tarafin Muvafakatİne İhtİyaÇ Duymadan BİlİrkİŞİler Kurulunun BelİrledİĞİ DeĞerİ Dİkkate Alarak Davanizin DeĞerİnİ YÜkseltebİlİrsİnİz. Dava Bİtmeden Bu Davayi AÇmaniz Halİnde Tazmİnat Mİktarinin Tarafiniza Ödenmesİ Hususunda En Az 2 Yil KazanmiŞ Olursunuz. İİ ÇaliŞmalar Dİlİyorum.

Gürcan bey cevabınız için teşekkürler. Ben söz konusu davaya sonradan katıldım. Benden önceki arkadaşımız cevap süresi içerisinde bir karşı dava açmış değil. Sadece cevap dilekçesinde "şayet tapu iptali halinde taşınmazın iptal edilen kısmı için tazminat talep ediyoruz" demiş. HMK 133 bakımından karşı dava açmam şu an zor gibi görünüyor. "Bu Halde Mahkemece Tapu İptalİne Karar Verİlmesİ Halİnde TaŞinmazin GerÇek DeĞerİnİn De Tespİt Edİlerek Hazİne Aleyhİne Tazmİnata HÜkÜm Vermesİ Gereklİ Ve Zorunludur." demişsiniz. Beraber açılmış diğer benzer davalarda mahkeme sadece tapu iptal kararı vermiş. Herhangi bir tazinat talebi yok. Siz bu görüşünüzü neye dayandırıyorsunuz. Teşekkürler.