Mesajı Okuyun
Old 04-06-2008, 00:31   #15
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Avukatlık Asgari Ücret Tarifesinin Bazı Maddelerini Danıştay İptal Etti

Sn. Önder;

Önerinizin yanlış olduğunu düşünüyorum. 1 YTL lik bir tazminat davası ile 1.000.000.YTL.lik bir tazminat davasının emeğini nasıl aynı kefeye koyabiliriz ki?

Ya da bir konuta ilişkin açılmış bir dava ile site adına açılmış bir davayı aynı değerlendirebilir misiniz? Birisinde 5 kalem eksik saptanır, bilirkişi raporu buna göre düzenlenir. Siz de bu 5 kalem üzerinde araştırma yapıp itirazınız var ise yazarsınız. Kooperatif ya da site adına açtığınız davada 500 konut incelenecek ve gerekirse siz de bunları değerlendirmek zorundasınız. Bu iki emek aynı olabilir mi?

Diğer sakıncası 100. YTL lik bir senedi icraya koyduğunuzda ... YTL vekalet ücreti taktir edilecek. 100.000. YTL. bedelli bir senedi koyduğunuzda da aynı avukatlık ücreti.

İcra takibine uğramak masraf açısından ciddi bir baskı oluşturmaktadır. Sizin düşündüğünüz şekildeki bir uygulama özellikle büyük borçların ödenmemesi doğrultusunda bir eğilime yol açabilir. 3095 den önce bu tür eğilim oldukça yaygınlaşmıştı. BK. daki faiz oranı %5 TTK daki %10 enflasyon varsayalım %120 adam borcunu niye ödesin ki?

Burada taktir edilen avukatlık ücretinin müvekkile mi avukata mı ait olması gündeme gelebilir. Avukat yaptığı işle yaşamını sürdürmek zorunda olan bir serbest meslek erbabıdır. Bazı işlerle uyuşmaz. Genel olarak yaşamını avukatlık yaparak sürdürmek veya avukatlığı bırakmak durumundadır. Bu avukatın geçimini sağlayacak geliri nasıl karşılayacağız. Sadece maktu ücretle karşılamaya kalkarsak maktu ücretin çok yüksek olması gerekir. Bu da hak arama özgürlüğüne veya borçlunun yıkımına neden olabilir.

Ben bu yöntemin teknik bir sorun olduğunu ve yılların verdiği birikimle getirilmiş olduğunu düşünüyorum. Şu anda yaşanılan sistemin veya diğer bir deyimle yapılanmanın doğru olduğunu düşünüyorum.

Belki sorun biraz da denetyim eksikliğinde:
Var olan yapıya göre şu anda 100 TL bedelli bir senedi icra takibine konu ettiğinizde avukatınıza 140 YTL ödeyeceksiniz. Avukat 140 YTL de karşı yandan alacak. Bu durumda iş sahibi avukata 140 ödeyeceği bir 100 den vazgeçecek veya farklı çözüm yolları arayacaktır. Ama avukat ben senden para almıyorum karşı taraftan aldığım bana yeter derse o senet takibe konu olacaktır. Ama bu davranış hukuka aykırı olacaktır. Maktu ücret bu tür sakıncaları da yanında getirebilir.

Saygılar.