Mesajı Okuyun
Old 05-05-2008, 22:28   #51
av.s_ulusinan

Forumdaki tartışma sırasında sayın Dülger, genel olarak birkaç istisna dışında kimsenin kaliteden şikayetçi olmadığı yargısına varmış. Ama aslında kaliteden şikayetçi olan meslektaşlarımız çok da az değil:. Ancak bir ara konu vcakıf üniversitesi-devlet üniversitesi ekseninde döndüğü için konu dağılmış gibi oldu. Ama aslında bu tartışmanın altında bile kalite eleştirisi var. Sayın Muzaffer Erdoğan da günümüzdeki bir realiteye dikkat çekerek avukat meslektaşlarımızın kaliteden ziyade yaşam standardını yakalamak, KARİYERİNE UYGUN YAŞAMAK, maddi yeterliği sağlamak konusunda öncelik verdiğini, diğer hususları düşünemez boyuta geldiğini ifade etmiş.

Sayın Erdoğan bu tespitinde haklı. Ancak bu durum bence yine de hukukçuluk vasfını, meslekte kalite standardını göz etmeyi haklı kılmaz bence.. Bu hususta sayın Dülger'e katılıyorum. Keza uzun vadede düşündüğümüzde maddi kaygılarla mesleğin etik değerlerini ve hukukçu vasfını arka plana itersek, hizmette kaliteyi düşürürsek zaten halkın gözünde hala (sıkıntılı, ve güvenilmez olan) imajımızı daha da bozarsak yarın bu günümüzü bile ara oluruz...

Bu nedenle hem kişilik olarak, hem de donanım olarak kendimizi geliştirmeli, vatandaşın gözünde saygın bir imaj uyandırmalı ve mesleğe olması gereken itibarı kazandırma yolunda çaba göstermeliyiz. Ayrıca hukuki donanım açısından tartışılsa da etik değerler açısından ben yeni kuşak avukat meslektaşlarımızın (tecrübeli meslektaşlarım alınmasınlar tabi kii herkesi kastetmiyorum) eskilere göre biraz daha özenli olduklarına ve az da olsa bir aşama gösterdiklerine inanıyorum. Bu kaliteyi yakalamak için gerekirse maddi sıkıntı çekmeyi de göze almalıyız. Zaten ben de dahil birçoğumuz eminim mesleğin ilk yıllarında bu sıkıntıyı çektik ve belki de ahlen çekiyoruz..