Mesajı Okuyun
Old 01-05-2008, 23:03   #33
Av.Cengiz Aladağ

Sayın av.s_ulusinan, ben de sınav isteyenlerden biriyim. Güzel yazmışsınız ama bir konuda yanılmışsınız.

Alıntı:
Yazan av.s_ulusinan
Bir diğer tartışma konusu avukatlık sınavı uygulamasının doğru olup olmayacağı.. Sınav konması, idarenin kendi verdiği diplomanın geçerliliğini ve yeterliliğini kabul etmemesi gibi bir sonuç doğuruyor aslında.. Bazı meslektaşlarım tıp alanında da uzmanlık sınavı var diyor. Ancak orada sınavı kazanırsanız uzman dr. olursunuz. kazanamzsanız pratisyen hekim olarak kalırsınız. Ama sonuçta doktorsunuzdur. Oysa mesleğimizde uzman avukat ve pratisyen avukat gibi bir ayrım söz konusu değil. Aslında kaliteyi bir nebze olsun yükseltmek için sınav tek çözüm gibi görünüyor ama kendi içinde de adaletsizlikler doğuruyor.

Hukuk mezunu olmak ile avukat olmak farklı şeylerdir. Sınav, kişinin hukuk mezunu olması olgusunu geçersiz kılmayacaktır. Ben (biz=sınav isteyenler) avukatlığın geldiği bu noktada, kişisel yetersizlik, eğitim yetersizliği, staj eksikliği-yetersizliği gibi nedenlerle avukatlık kalitesinin bozulduğunu, tüm avukatların sınava tabi tutulmasını istiyorum (istiyoruz). Sınavı kazanamayanların diplomaları iptal edilmesin elbette ama avukatlık da yapamasınlar.

Alıntı:
Yazan av.s_ulusinan
Ayrıca gerçekten bilgiyi ve yeterliliği 2-3 saatlik bir testle ölçmeniz mümkün değil. Bir eleme yapılacaksa sistemli ve iyi organize edilmiş bir sürece yayılarak yapılmalı.

Avukat olarak kendine güvenenlerin sınava karşı çıkışlarını anlayamıyorum. Sınavın ne şekilde olacağının bir önemi yok, nasıl olsa herkes aynı sınava gireceğinden şartlar eşit.