Mesajı Okuyun
Old 22-04-2008, 11:57   #22
Av.Barış

bu konuyu yeni gördüm.Melesef ister davacı vekili olun ister davalı vekili davayı kazandığınız anda tebliğe çıkarmak sizin göreviniz oluyor.Çünkü davayı kaybeden taraf hükümde belirtilen harçları ödemiyor ve siz eğer davayı açmış iseniz 2 kez harç ödemek zorunda kalıyorsunuz.Özellikle yükesek meblağ içeren dosyalarda bizim burda bir avukatın başına geldiği gibi parayı denkleştirmek için 2 yıl para biriktirmek zorunda kalabiliyorsunuz.
Bu yolun çözümü var ama maliye malesef ilgilenmiyor.Öğrendiğim kadarıyla harç ödenmesi için maliye ye oradanda maliye borçluya tebliğde bulunması gerekiyor.Ama bu iş çok uzun sürdüğünden dolayı tercih edilmiyor.
Geçenlerde kendi kazandığım davada bile davalıdan alınması gereken harcı kendi cebimden ödedim.Malesef hukuk sistemindeki boşluklardan birisi.
Yukarıda da belirttiğim gibi alacak miktarı trilyonları bulan davalar var.Harç ödemeye kalksanız size birşey kalmıyor.
Kendi meslektaşlarımız tarafından özellikle bu tür olaylardan dolayı şikayet edilmek şikayet eden avukat için örnek bir davranış değil.Acaba şikayet eden avukat aynı durumda kendisi nasıl bir yol izliyor çok merak ediyorum
Saygılar...