Mesajı Okuyun
Old 16-10-2007, 21:42   #4
Tiocfaidh

Bir işçinin kötü niyet tazminatı talep edebilmesi, ancak iş sözleşmesinin işveren tarafından tek taraflı ve yasada kendisine tanınan fesih haklarının kötüye kullanılarak feshedilmiş olması halinde mümkündür. Mesajlarınızdan anladığım kadarıyla iş sözleşmesi henüz işveren tarafından tek taraflı(veya karşılıklı) olarak feshedilmemiş. Bu durumda işverenin aklından geçen muhtemel kirli hesaplardan ve bu hesapların açığa vurulduğu alelade bir tekliften dolayı kötü niyet tazminatı istemenizin mümkün olmadığını düşünüyorum. Kaldı ki, (mesajınızdan anladığım kadarıyla)işverenin aklından geçen senaryo ana hatlarıyla iş sözleşmesinin işçi tarafından feshedilmesi şeklinde vücut bulmuş. Müvekkiliniz; bu durumu kabul etmesi halinde kötü niyet tazminatını bir yana bırakalım, -sizin de bildiğiniz gibi- birikmiş kıdem tazminatı üzerinde dahi hak iddia edemez.

İş sözleşmesinin, işçiyi 2 ay sonra yeniden işe almak vaadiyle, işveren tarafından feshedilmesi ve bu süre sonunda müvekkilinizin işe alınması halinde; pek çok Yargıtay kararına konu olduğu gibi düşük kıdem tazminatı ödemek ve maaş zammından kaçınmak gibi amaçlarla yapılmış çıkış-giriş'i gündeme getirerek müvekkilinizin hak kaybına uğrayacağı kıdem tazminatı ve ücret alacaklarına ilişkin bir davayı daha sonra açabileceğinizi düşünüyorum.

Sayın Işıl Yılmaz gibi bir İş hukuku virtüözü konuya dahil olmuşken yorum yapmak haddimi aşsa da, mesajınız dikkatimi çektiği için 'belki işinize yarar' düşüncesiyle bu bir kaç cümleyi paylaşmak istedim.

Saygılarımla