Mesajı Okuyun
Old 02-05-2007, 10:10   #103
Zeki

Sorular çok güzel, cevap vermek istiyorum.

Bir amaca ulaşmak için sabretmek midir hayat? ya da sadece o amaç için yaşamak mıdır?
-Amaç için yaşamak değildir. Bir amaca ulaşmak için sabretmektir ve sabrın sonu selamettir.

Herşeyin bir bedeli olmalı mıdır?
-Herşeyin bedeli bence olmamalıdır. Menfaat ön planda demektir eğer herşeyin bir bedeli olduğuna inanılıyorsa. Bence; Sevdiğin ile birlikte hiçbirşeyin bedelsiz olmasıdır. Ancak bedelsiz olmasını istediğin her ne ise bence muhakkak çaba gerektirir. Açık olmak gerekir çoğu kere. ''Bedel'' hoş olmayan bir söz, bana fazlasıyla itici geliyor. O yüzden de ben bedel istemedim, istemem de.

Kötülüklerin cezası olduğu gibi, güzelliklerin bedeli var mıdır? ve ödemeli midir insan karşılığını?
-Güzelliğin seyri olur ne bedeli olacak. Hayatta nice güzellikler hiçbir bedelsiz sunulan. Biraz dikkatli bakılmalıdır çevreye sadece. Karamsarlık ancak kendini besler. Gülümseme gülümsemeyi besler. Mutlu bir insan ancak mutluluk saçar etrafına. Kötülüklerin cezası doğal olarak oluşur. Kötülük kendi cezasını kendi verir. ''Keskin sirke küpüne zarar''

Madem herşeyin bedeli vardır çekmek boynumuzun borcu mudur?
-Ohooo siz çoktan cevap vermişsiniz bile ''herşeyin bedeli vardır'' cevabınızla. Bütün sorular bu kabulden çıkmış zaten. İnsan eğer hayatında mutlu olamıyorsa ya da bir şeyler hep kötü gidiyorsa ve hiç düzelmiyorsa, hayatını ve alışkanlıklarıı değiştirmelidir. ''hala zaman vardır'' ... Ama soruya cevap vereyim eğer bedele inanıyorsan ''evet'' boynunun borcudur

-Bu sorularla yoğrulmamaktır hayat.
-Her an bedel ödeme endişesi ile yaşamamak, yaşamamaya çalışmaktır.
-En mutlu anında bile "kötü birşey olacak kesin" dememektir.
-Çok kahkaha attığında "çok güldüm başıma birşey gelecek" dememektir. -Örneğin ben attıkça kahkahayı hiç böyle düşünmem, kahkahaya devam ederim...
-Hayat mutluluğun bile bedelinin ödendiği, alındığı boş bir yer değildir.

Hayat; karamsar olmamaktır.
Çünkü karamsarlığın sonu yoktur.

Şimdi gidip güzel bir kahkaha atman gerekir.