Mesajı Okuyun
Old 29-11-2006, 00:10   #7
kağanulaş

Haddim olmayarak birşey tavsiye etmek isterim. Bence Alev Alatlı edebi yönü, anlatımı, üslubu için okunacak bir yazar değil. "Benim tespitlerini, tahlillerini çok beğendim" deme sebebim anlattıklarıdır, anlatış tarzı değil. Alev Alatlı bir modern zaman ozanı, bir filozof, bir ekonomist, bir sosyolog, bir derviş, bir kuantum fizikçisidir. Ama O'nun için iyi bir edebiyatçıdır demek çok iddialı olur ve gereksiz bir ayrıntıdan ibarettir bu nokta. Ayrıca iyi bir edebiyatçı olması da gerekmiyor bence okunacak kitaplar yazması için. Geçmişin, bugünün ve muhtemel geleceğin mektubunu yazıyor, zarfı aşıp mektubu okumak, kabuğu geçip öze dokunmak lazım ya da özünüze dokunmasına izin vermeniz lazım. O'nu bütün önyargılarınızdan, edebi kaygı ve beklentilerinizden kurtulun ve salt bilgi için okuyun. Önce hiç itiraz etmeden, her söylediği mutlak doğruymuş gibi okuyun, bitirin. Sonra tüm aldıklarınızı kendi aynanızda yeniden izleyin ve inceleyin. Bambaşka bir pencereden bakabildiğinizi göreceksiniz. 0'lı 1'li, siyahlı beyazlı, doğrulu yanlışlı düz Aristo mantığından kurtulduğunuzda gerçeğin taa içinde, tam içinde bulacaksınız kendinizi.

Sürç-i lisan etti isek af ola.

En kalbi hürmetlerimle duygu ve düşüncelerinize arz ederim.