Mesajı Okuyun
Old 05-11-2006, 09:27   #2
Av.Duygu Işık Behrem

1-Annemi, Kız kardeşimi ve Erkek Kardeşimi Katleden Ben, Pierre Riviere(19.yy'da Bir Aile Cinayeti)- Michel Foucault
2- Genel Hukuk Teorisi ve Marksizm-Evgeny B. Pasukanis

Benim paylaştığım kitaplar,anı türünde olmasa da hukukla ilişkili oldukları için başlık altında yer almaları gerekir diye düşündüm. Özellikle 1. sıradaki kitap gerçek bir cinayetin hikayesi olduğundan ve gerek tıbbi çözümlemeler, gerek o dönemdeki gazete haberleri,katilin kendi hatıratı, iddianame, tanık ifadeleri vesair ayrıntıları içerdiğinden, ilaveten olayın psikolojik yönüyle de ilgilendiğinden okunması faydalı olabilir.
Zaten kitabın önsözünde "amacımız; psikiyatri ve suça yönelik adalet arasındaki ilişkilerin pratik yönleri üzerine bir çalışma yapmaktı" demişler.

2. sıradaki kitap adından da anlaşılacağı üzere daha teorik bir kitap.Fikir vermesi açısından aşağıdaki yazıyı alıntıladım.

"Evgeny B. Pasukanis’in Genel Hukuk Teorisi ve Marksizm çalışmasının yetmiş beş yıl sonra yeniden okunması, çağdaş Marksist yazının sürekli kendi içine/üzerine kapanarak, tamamen kapalı bir dile ve hava geçirmez bir tartışma alanına sıkışmasının sakıncalarını bertaraf edecek; Marksizm’de incelenmesi gereken, örneğin hukuk gibi, büyük ve gerçek sorun alanları olduğunu ortaya koyarak hatırlatması bakımından yararlı olacak; bunun yanı sıra, hukuk alanında çalışan ve düşünsel olarak hukukun deli gömleğine girmeyi sürekli reddeden, ancak hukukçu olma pratiklerinin zorlaması altında bunalan hukukçuların, eleştirel bir hukuk kuramı üzerinde çalışmalarının önünü açabilecek bir girişimdir."