Mesajı Okuyun
Old 03-01-2010, 03:09   #72
adliyargı

Ben 30 yaş sınırlamasına katılanlardanım.Günümüzde üniversite ortalama 22-23 yaşında bitse bu sınavı denemek için 7 yıl 14 sınav bulunuyor biz bunu askerlik vs şeylerle taş çatlasa 6 sınava indirelim.6 sınavda kazanamayan birisi bence zaten daha uğraşmasın demek ki bu meslek ona göre değilmiş desin.Bir de hakim savcılık yapmak için avukatlık yapmak koşulunu öne sürenler oluyor ki bence yanlış bir düşünce.Avukatlık,Hakimlik ve Savcılığın bir astı değildir.Böyle bir durumda hakimliğe seçilenler "terfi" etmiş olacağından sıkıntılar doğuracaktır.Zaten günümüzde bu konuda sıkıntılar yaşanırken böyle bir uygulamanın getirilmesi sakıncalı olur kanaatindeyim.

Başka bir konu daha varki o da daha vahimdir onu da dile getirmek istiyorum izninizle.Avukatlıktan hakimlik mesleğine geçişlerin özel sınavla yapılması.Malum en az 5 yıl avukatlık yapanlar özel sınavla ve mülakatla hakim ve savcı oluyorlar(Yaş sınırlaması 35).5 yıl avukatlık yapıp mesleğin en zor yıllarını geçirip düzenini kurup mesleğin en güzel yıllarına gelen birisi kolay kolay hakim olmak istemez.Tutunamamıştır,düzen kuramamıştır,çevre edinememiştir yani şartlar onu zorlamıştır.Dolayısıyla o kişi kendi arzusuyla değil şartlar onu zorladığı için ve isteksizce sadece para kazanmak için hakim olmak istemektedir ki bu çok vahim bir durumdur.Bu yolla hakim olan birinin (istisnalar hariç) ömür boyu mutsuz ve başarısız bir hakim olacağı kanaatindeyim.Dolayısıyla bu tür geçişleri sakıncalı bulduğumu belirteyim.(Zaten sınavdan çok az kişi alındı bildiğim kadarıyla)Öyle zannediyorum bu yaş sınırlaması bu tip geçişleri(özel sınavla değil,normal sınavla)engellemek için de konulmuş olabilir.Surç-i lisan ettiysek affola..

İyi Günler.