Mesajı Okuyun
Old 27-08-2009, 01:25   #62
fidel kadastro

Alıntı:
Yazan yildirim_66
Bazı alanlardaki uygulamalar baz alınarak çözülebilir ancak; şu da unutulmamalı ki her ülkenin sosyo-ekonomik şartları, kültürleri ve inanışları farklıdır.Ülkemizin özellikleri de dikkate alınarak çözüm getirilebilir.

Saygılar.

''avukatın hiç kimseye muhtaç olmadan onurlu bir yaşam sürdürebildiği ülkelerdeki uygulamalar'' vurgusunu türkiyede avukatın mesleğe kabulü ile alakalı yapmıştım. eleyici/eğitici ve daha verimli bir mesleğe kabul sürecine ihtiyacımız var.
örnek alınabilecek bu sistemlerin kültürel ve sosyo ekonomik şartlarla alakasını kuramadım?

benim sistemim :

4 yıllık hukuk fakültesinden sonra, ösym tarafından organize edilmiş, şimdiki hakimlik sınavı(yazılı sınavdan bahsediyorum) ayarında bir avukatlık sınavı yapılmalı.

sınav yılda 2 kez yapılmalı. her baronun bulunduğu şehirle doğru orantılı bir kontejyanı olmalı. bu sınavı geçenler en yüksek puandan en düşük puana göre sıralandırılarak kontejyan doldurulmalı.

daha sonra 2 yıllık bir staj eğitim süreci olmalı. 2 yılın 1 yılı baro tarafından tayin edilmiş avukatların yanında belli peryodlar halinde geçirilmeli. bu süreçte istisnasız tüm stajyerlere baro tarafından sosyal güvence ve burs sağlanmalı. diğer 1 yıllık süreç de adliyelerde tamamlanmalı. adliye stajında sosyal güvence ve burs devam etmeli. adliye stajı süresince stajyer avukatın herhangi bir avukatın yanında çalışması yasaklanmalı. adliye stajı, mahkeme kalemlerinde değil yargıçların ve savcıların odasında ve duruşma salonlarında işlevsel olarak yerine getirilmeli. denetimi sıkı olmalı.

bu 2 yılı başarı ile tamamlayan avukat olabilir.

hakimlik sınavları ayrı, savcılık sınavları ayrı yapılmalı. ve bu sınavlara sadece (en az)2 yıl boyunca bilfiil avukatlık yapmış avukatlar girebilmeli. sınava 45 yaşındakiler ve daha küçükler girebilmeli.hakimlik sınavının mülakat aşaması bağımsız bir kurul tarafından yerine getirilmeli. mülakatta her adaya ösym tarafından hazırlanmış mülakat soruları sorulmalı. aday mülakata girdiğinde kendisine sorulacak soruyu bi kavanoz içerisinden kendisi seçmeli. müalakat kamera ile kayıt altına alınmalı. hakimlik stajı 1 yıl olmalı. hakim veya savcı olmuş avukatların avukatlıkta geçirdikleri süre kıdemden sayılmalı.