Mesajı Okuyun
Old 11-08-2008, 17:36   #1
Avukat Kamer Akgül

Varsayılan Kira Müddettinin Sona Ermesi ( Tahliye mi Kira Tespiti mi)

Merhabalar saygıdeğer meslektaşlarım;
Bu konuda çok yazıldı ama benim muhatap olduğum problem dolayısıyla farklı bir özellik varsa bu noktada nasıl hareket etmem gerektiği konusunda birikimlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Müvekkilem ile davalı arasında 4 yıldır kira ilişkisi var. Her yıl yenilenen, sadece kira miktarının değiştirildiği 4 kira sözleşmesi var. Son sözleşme 31.08.2008 tarihinde bitiyor. Bu son sözleşmenin özel şartlarından birisinde 'kiracı kontrat bitiminde kira rayiç bedelini TEFE+TÜFE oranında artışını şimdiden kabul ve taahhüt eder' yazıyor. Bir diğer özel şarttada 'Kiracı kontrat tarihinden itibaren en geç 5 gün içinde kirayı ödemekle yükümlüdür. Zamanında ödemediği takdirde %10 gecikme cezası ödemeyi kabul ve taahhüt eder. ' ibaresi yazılı. Kiracı bu son kira döneminde 5 ay ard arda kirayı ödemeyince müvekkile bana vekalet vererek icra takibi yapmamı istedi. Kiracı yapmış olduğum icra takibine haksız itiraz da bulundu ( kiraları ödediği iddiasıyla ) fakat itirazından sonra da itiraz ettiği 5 kirayı ödedi. Takibe koyduğum miktar 5 aylık kiraya denk gelen 2.250 YTL. + 225 YTL. cezai şart. Kiracı takibe konulan cezai şartı ve vekalet ücretini ödemeye yanaşmıyor. Müvekkile de İstanbul Bakırköy'de bulunan evini çok ucuza kiraya verdiği iddiasında. Dolayısıyla kiracının ya kirayı artırmasını ya da evi tahliyesini istiyor.
Kiracı ne kirayı artırmayı, ne takibe konulan cezai şartı ödemeyi ne de evin tahliye talebini kabul etmiyor.

Bu durumda; kiracının takibe konulan cezai şartı ödeme emrinin kendisine tebliğinden itibaren 1 ay içerisinde ödememesi sebebiyle kiralanan evden tahliyesini isteyebilir miyim?

Kiracının haksız itirazda bulunması sebebiyle tahliye talebinde bulunmak mümkün mü?

Yukarıda bahsettiğim gibi; kira sözleşmesi 31.08.2008 tarihinde bitiyor. Süresi bitecek bir söleşmedeki özel şartta, artış oranının TEFE+TÜFE oranında yapılacağının yazılı olması kira tespit davası açmaya engel mi?

İlginiz ve katkılarınız için teşekkür ediyorum.