Mesajı Okuyun
Old 18-06-2008, 00:04   #16
Gemici

Dış ülkelerde yaşayan Türk Vatandaşları, Türkiye'de kullanılacak herhangi bir belge düzenlemeleri gerektiğinde, bulundukları yer için yetkili olan konsoloslukların noterlik işleri ile görevlendirilmiş bölümlerine gider ve 'boşanmak için, evimi arsamı satmak için veya şu ve şu iş için vekaletname vermek istiyorum' der. Vekaletnamenin formüle edilmesi, düzenlenmesi ve imzaya hazır duruma getirilmesi işini konsolosluk görevlisi üstlenir ve gereken evrakı düzenleyip imzalatır.

Ben aynı durumun Türkiye'de vekaletname düzenletmek için(düzenlemek için değil)notere giden vatandaş için de geçerli olduğunu düşünüyorum. Çoğu okuma yazma bile bilmeyen, okuma yazma bilse bile hukuki terimlerden haberi olmayan vatandaşın kendisinin vekaletnameyi düzenlemesi zaten söz konusu değildir. Arzuhalciye giden vatandaşın derdi de aynıdır; kendisi yapacak kapasitede olmadığı için dilekçesini arzuhalciye yazdırır.

Yazdıklarımı göz önünde bulundurunca, iyi niyetle yazılmış olsa bile, aşağıya alıntıladığım ifadeleri Türkiye dışında yaşayan insanlara bir hakaret olarak görüyor ve düzeltilmesini rica ediyorum.

Alıntı:
Yazan RCÖMÜR
Siz bu insanlar Almanyada yasıyor diye o kültürden zerre kadar medeniyet öğrendiklerinimi düşünüyorsunuz? Aksine daha dışa kapalı daha cehalet kültürü güdülen gettolar yaratıyorlar kendilerine.

Kaş yapayım derken göz çıkarmıyalım lütfen!

Saygılarımla