Mesajı Okuyun
Old 09-08-2007, 22:02   #35
avaarslan

Alıntı:
Yazan Av. Mehmet Saim Dikici
Merhabalar,

Yargıtay kararı aradığım bir olay var. Sizlerle paylaşmak istedim:

Bir bono düzenleniyor. Bonoda tanzim eden iki ayrı kişi. Her birinin ad-soyadının yanında adresleri de var. Fakat ayrıca tanzim yeri yazılmamış.

Böyle bir durumda kanuna göre; Senette Tanzim Yeri Yazılı Olmasa da Keşidecinin Adı ve Soyadı Yanında Yazılı Bir değil (iki) Yer İsmi Olduğundan (TTK.689), iki ayrı yer (şehir) olması tanzim yerinin varlığına yeterli olur mu?

Bono geçerli midir? Tanzim yeri var denilebilir mi?

Bu konuda yargıtay kararıyla karşılaşan bir meslektaşımız var mıdır? Varsa bilgilerini alabilir miyim?

Konu hakkında bilgilerini paylaşacak meslektaşlarımıza şimdiden teşekkür ederim...

Saygılarımla.

Öncelikle ortaya koyduğunuz sorun ilginç bir konu. Nadiren rastlanan bir sorun olsada ticari hayatta büyük sorunlarıda peşi sıra getiren bir konu.

Konu ile ilgili yaılan yazıların büyük kısmını okudum. Hoş ve çok güçlü anlatımlar var. Öncelikle olayı bonoda isimleri yazılı olanlardan birisinin aval veren diğerinin ise keşideci olma ihtimali kuvvetle ihtimaldir. Bu durumda bir sorunun ortaya çıkması sorun değildir. TT. gereğince keşidecinin isminin yanında bulunan idari yer keşide yeridir.

Bununla birlikte bir senedin iki tane keşide edeni olması olanaklı değildir. Bunların alt alta olması halinde keşide edenin üstteki borçlu olduğunu kabul etmek yerinde olacaktır. Yan yana olması halinde ise birisinin aval veren olduğunu kabul etmek yerinde olacaktır.

Bununla birlikte iki tane keşidecinin ve idari birim isminin yer aldığı kabul edilse bile bu bononun geçersizliğini doğuracak bir sebep olmamalıdır. Aksi durumda, diğer arkadaşlarımızın da haklı olarak belirttiği gibi sorun, ticari hayat içinden çıkılmaz bir çıkmaza girecektir. Kaldı ki keşide yerinin bulunmaması bononun geçersizliğini doğurur. Birden fazla kişiye ait değişik keşide yerlerinin olması senedi geçersiz kılmayacaktır diye düşünüyorum.