Mesajı Okuyun
Old 08-05-2007, 11:07   #9
Ayşe BİLGİÇ TAHTACI

anladığım kadar ile sorun talebin usulünde. Bu size kalmış birşey. Yalnız karşınızda Avukat var. Vekalet ücreti davaları sonucu kesine yakın olan davalardandır. Bu nedenle usulü tamamen size bırakıyorum:
- İhtar, arkasından ilamsız icra takibi, daha sonra genel mahkemelerde alacak davası.
- İlamsız icra takibi, akabinde alacak davası.
- Ya da direkt alacak davası.

Benim önerim ilamsız icra takibi arkasından alacak davası ama daha önceki notumda da belirttiğim gibi müvekkilden alınacak kısım için müvekkile, karşı taraftan alınacak kısım için hem müvekkile hem de temlik alana yönelinecek. Burada %40 sözkonusu olur kanaatindeyim. Asliye Hukuk Sulh Hukuk ayırımı da değere göre belirlenecek.

Avukatlık Kanunu’nun 164. maddesi gereğince “……taraflar arasında yazılı ücret sözleşmesinin bulunmadığı ….hallerde; değeri para ile ölçülebilen dava ve işlerde ……davanın kazanılan bölümü için avukatın emeğine göre ilamın kesinleştiği tarihteki müddeabihin değerinin ……..avukatlık ücreti olarak belirlenir." denmektedir. Davanın kazanılan bölümü için kısmına dikkatinizi çekmek istiyorum. Bu nedenle karşı taraftan alınacak vedkalet ücreti tahsil şartına bağlanabilir.