Mesajı Okuyun
Old 29-08-2007, 08:56   #1
ares139

Varsayılan Aynı eşya üzerinde birden fazla haciz olması ve öncelik

X'in şahsi borcundan dolayı sahibi ve yetkili müdürü bulunduğu işyerinde(Ltd.şti) menkul iş makinaları ihtiyaten haczedildi ve muhafaza altına alındı.X şahsı gerek şirketi gerekse 3.şahıs adına istihkak iddiasında bulunmadı.Daha sonra borçlunun sahibi bulunduğu şirketi icra kefili vermesi üzerine mahcuzlar, X şahsına yediemin değişikliği yapılarak teslim edildi.
Bu aşamada ; X'in sahibi bulunduğu Ltd.Şti'nin borcundan dolayı X şahsına teslim edilen mahcuzlar başka bir alacaklı tarafından ihtiyaten haczedildi muhafaza altına alındı.Borçlu bu dosyada da hiçbir istihkak iddiasında bulunmamış.Bu aşamada muhafaza yapılan icra dosyasına, mahcuzların tarafımıza hacizli olduğu muhtemel bir satışta dikkate alınmasını dosyamızdan haciz tutanağınıda ekleyerek bildirdik.Şifai olarak icra dairesiyle görüşmemizde ise her hangi bir satış durumunda bizim haczimizin ve kesinleşmemizin önce olduğundan dolayı derece kararı yapmak üzere satış parasının bizim dosyamıza göndereceğini söyledi.(Bizim ihtiyati haczimiz ve kesinleşmesi öncedir)
Mahcuzlar şirketin borcundan dolayı muhafazayı yapan icra dairesince satıldı.
Şimdi ise satışı yapan icra dairesi; "Siz benden derece kararı yapmak için satış parasını haczimiz önce diyerekten müzekkere ile isteyin, parayı dosyanıza göndereyim istemezseniz derece kararını ben yaparsam size para vermem.Çünkü alacaklılar farklı." diyor.Bizim icra daireside "Ben derece kararı yapacam diyerek dosya istemem, ancak 100.madde bilgilerini veririm.Re'esen parayı göndersin, ben istemem."diyor.
Aynı mal üzerinde iki farklı alacaktan dolayı haciz ve öncelik.Bununla ilgili tecrübesi, yorumu ve kararı bulunan arkadaşların cevaplarını bekliyorum.
Saygılarımla.