Mesajı Okuyun
Old 08-08-2011, 10:40   #22
Av.Evran KIRMIZI

Varsayılan Farklı bir bakış açısı

Bu bölümde yazılanların tamamını okudum. Görüşlerim şöyle...
1-Bankanın malike yazıyı elden vermesinde sakınca yoktur. Bu olay bir istisna olabilir ama biz de acil durumlarda yazının elden teslimini istiyoruz.
2-Bankanın size yazı vermemesi doğrudur. Siz banka ile ipotek borçlusu açısından 3. kişi konumundasınız. Ancak talebiniz üzerine bir yazı daha tapuya gönderilmeliydi.
3-Bu forumda yazılanlardan sonra acaba ben mi yanlış düşünüyorum diye çok değerlendirdim ama "tüm bunlara ne gerek vardı?" İcra dairesinden hacizli taşınmazın satışını istediğinizde ipotek alacaklısı bankaya yazı yazılıp ipotek alacağının devam edip etmediği ediyor ise miktarı sorulacaktı. Satış sonrası paranın paylaştırması bu cevaba göre yapılacaktı. Örneğin sizin üzerinizde bir dosyadan haciz olsaydı ve haczi koyan icra dairesi haczin düştüğünü bildirseydi icra dairesine illa bu haczin düştüğünü tapuya yazın demek zorunluluğunuz var mı?
4-3 numarada verdiğim gerekçe ile "olumsuz tespit davası" açmakta hukuki yararınız olmadığını düşünüyorum.
Bu davayı ancak banka alacağı olmadığı halde alacaklı imiş gibi bir tutum içine girdiğinde (yani icra dosyasına böyle bir cevap verdiğinde) açabilirsiniz. Zira banka alacaklı olduğu iddiasında değil ve buna ilişkin bir işlemi de yok.
Neyse ki sorunu çözmüşsünüz. Bankanın temyizinden ne gelecek çok merak ediyorum.