Mesajı Okuyun
Old 22-03-2010, 01:01   #8
Av.Selen

Sn.Seclarum;

"Ben hala 32 maddenin iptal edilemeyeceği zira harçsız dava açılma sonucunu doğuracağı görüşündeyim ki Anayasa Mahkemesi gerekçesinden de bu şekilde bir sonuç çıkardım."

"Sayın Selen, H.Y nın 32. mad.nin bakiye karar harcını düzenlediğini nerden çıkardınız."
Yukarıda alıntı yaptığım soru cümleler ile ilgili cevap vermek isterim;
H.Y 32 nin iptal edilmiş olsa bile harçsız dava açma mümkün değildir.Zira; yine H.Y. 27 nci madde;
(1) sayılı tarifede yazılı maktu harçlar ilgili bulunduğu işlemin yapılmasından önce peşin olarak ödenir hükmüne amirdir. En azından maktu başvuru harcını peşin olarak ödemez iseniz dava açamazsınız. 32 iptal edilmiş olsa dahi 27nci madde harçsız dava açmaya engeldir.

Anayasa Mah. tarafından iptal edilmeyen,daha doğrusu iptali talep edilmeyen 28/a 1nci cümlesi, 11 nci madde ile birlikte değerlendirildiğinde 32 nci maddenin bakiye harcın ödenmesi zamanı bakımından belirleyici olduğunu düşünüyorum.Yani 32nci maddenin bakiye harçla doğrudan ilgili olduğunu/ilgili hale geldiğini bu nedenle düşünüyorum
Bunun yanında bir de iki önceki mesajınızda yer alan;
yani kısaca, 28. maddenin iptali ile siz harç ödemeden mahkeme kararını alır ve icraya koyabilirsiniz ancak 32. maddeye göre icra harcı ödemeden ne karşı tarafa tebligat yollayabilir ne de hacze çıkabilirsiniz.olay budur.
şeklindeki görüşünüze karşı beyanda bulunmak isterim; HY 32nin icra harcı (konumuz ilam olduğuna göre maktu ilam başvuru harcı) ile ilgisi yoktur, ilamlı takip başvuru harcı HY 27/1 gereği takipten önce peşin ödenmek zorundadır. Maktu peşin harç ödendiği anda tebligat da yapabilirsiniz, hacze de çıkabilirsiniz. İİK 32 sadece ilamın ibrazından bahsediyor.Harç ödeme vb. hiçbir şart yok.