Mesajı Okuyun
Old 06-06-2010, 11:50   #6
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan efekankaptan
bu konuyla ilgili bir şey buldum sonunda kitapta yazan cümleyi aynen buraya alıyorum: "önceki tarihli satış vaadi sözleşmesi tapuya şerh edilmiş ise, önceki tarihli olan satış vaadi sözleşmesinin TMK. 1009. m/2. f. karşısında, bir önceliği olmaz. Çünkü taşınmazlarda şahsi bir hakkın sonraki tarihli hak sahibine karşı ileri sürülebilmesi için, tapuya şerh edilmiş olması gerekir." bu durum da tescil C adına yapılmalı sonucuna ulaşmak gerekiyor sanırım.

Sayın müstakbel meslektaşım,

Kural 1: Farklı tarihlerde, farklı kişilere, aynı taşınmazın satımı vaad edilmişse burada yarışan şahsi haklar söz konusudur. Yarışan şahsi haklarda öncelik önceki tarihli olanındır.
Kural 2: Taşınmaz satım vaadi sözleşmesinin tapu siciline şerh edilmiş olması vaad alacaklısına ayni bir hak bahşetmez; sadece taşınmazda SONRADAN hak sahibi olanlara bu KİŞİSEL HAKKINI ileri sürme hakkı bahşeder.

Sorunuzda (somut anlatımınızla sınırlı değerlendirmemdir; böyle bir olayın birçok şekli söz konusu olabilir)
B, önceki tarihli şahsi hak sahibi;
C, sonraki tarihli şahsi hak sahibidir.
Önceki tarihli şahsi hak sahibi B'nin hakkı, C nin hakkından önceliklidir.
C, şahsi hakkının tapuya şerh verildiği tarihten sonra taşınmaz üzerinde hak sahibi olanlara karşı işbu şahsi hakkını ileri sürme olanağı kazanmıştır. Ki bu durumun somut vakıanızla alakası yoktur
B, C'nin şerhinden sonra taşınmaz üzerinde hak sahibi olanlardan biri olmamakla işbu şerh, B ile C arasındaki şahsi hakların yarışması halinde B'ye karşı ileri sürülemez.

Kitaptaki cümleden anladığım: Sonraki tarihli hak sahibine karşı satış vaadi alacaklılarının şahsi hakklarını ileri sürmeleri değerlendirilmiştir.
Örn: A, taşınmazını X kişisine satmış ve böylece X, taşınmaz üzerinde (muvazaasız ) ayni hak kazanmıştır.
İşbu ayni hakka karşı satış vaadi alacaklısı Y (şahsi hakkı tapuya şerh verilmemiş) ve Z(şahsi hakkı tapuya şerh verilmiş) dava açsa; Y'nin şahsi hakkını X'in ayni hakkına karşı ileri sürme olanağı yoktur(TMK m.1023 dahilinde). Çünkü ayni hakla şahsi hak karşılaştığında ayni hakka üstünlük tanınır.
Lakin satış işlemi Z nin tapuya şerh tarihinden sonraki tarihte ise Z, X e karşı şerhle kuvvetlendirilmiş şahsi hakkını ileri sürebilir; çünkü X, taşınmazı işbu Z nin hakkı ile yükümlü olarak almıştır.

Saygılar...