Mesajı Okuyun
Old 28-04-2011, 11:52   #4
Admin

"Sözlü kira akdi", "başlangıç tarihlerinin tesbiti" gibi konularda forumda arama yapmanızı rica ediyorum, zira forumda pekçok başlık altında bu konularla ilgili ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Sorunuzun ihtarınızdaki 30 gün süreye ilişkin şekil şartıyla ilgili ise şunu söyleyebilirim: Kira borcunu ödemeyen bir kiracı bu nedenle iki değişik mevzuat maddesine dayalı olarak tahliye edilebilir:
1- BK madde 260 gereğince (Temerrütten tahliye)
2- 6570 sayılı kanunun 7/e maddesi gereğince (İki haklı ihtar nedeniyle tahliye)

Eğer tahliyeniz BK 260'a dayalı gerçeleşecekse, ihtarınızın (veya icra takibinizin) bu maddedeki şartlara uygun olması gerekir (örneğin 30 gün süre vermiş olmalısınız ve ayrıca 30 gün içinde ödeme olmazsa akdi fesh edeceğinizi açıkça karşı tarafa bildirmelisiniz).

Eğer tahliyeniz 6570. 7/e'ye dayanacaksa bu maddede böyle bir şart yok, dolayısıyla sadece ihtar çekmiş olmanız yeterli.

Verdiğiniz örnekte müvekkilinizin çektiği ihtar 260. madde şartlarını taşımadığından, bu maddeye göre tahliye isteyemezsiniz. Öte yandan bu ihtar halen 7/e kapsamında haklı ihtar niteliğinde olduğundan bu maddeye göre açılacak bir tahliye davasında kullanılabilir. Ancak 7/e kapsamında açılacak tahliye davaları ancak sözleşme bitim tarihinde açılabileceğinden ve ayrıca iki haklı ihtarın da aynı sözleşme dönemi içinde olması zorunlu olduğundan, sözlü bir akitte bu hususları ispatlamak sizin için çok güç olacağından bu ihtarın bu haliyle çok fazla işinize yaramayacak olması da olası.

Ben sizin yerinizde olsaydım, ödenmeyen aylar için Bk.260'da belirtilen şartlara uygun icra takibi yapardım.