Mesajı Okuyun
Old 06-09-2007, 09:15   #44
Av. Hatun Olguner

Değerli Arkadaşımız Korayad ;

Fırat Öztan,benim fakülte dekanım ve kıymetli evrak hocam.
Bononun unsurları ile ilgili olarak anlattığı ders hala hatırımda.Kıymetli evrak ve bonolarda "imzaların istiklali" bahsini işlerken,her imzanın sorumluluğunun kendi sahibine ait olacağı ve bono üzerinde sahte,irade fesadı ile veya başka nedenle malul ve geçersiz olan bir imza var ise,bunun senedin sıhhatini etkilemeyeceğini , yalnızca o imzanın geçersiz sayılacağını,diğer imza sahiplerinin ise kendi imzalarından ve neticelerinden sorumlu olacaklarını,bononun birden çok alacaklısı(lehtarı) olabileceği gibi,birden çok borçlusu(keşide edeni) de olabileceğini,bu keşideimzalarından biri geçersiz,parmak izi ile imza edilmişse mesela(aynen bu örneği vermişti) diğer imzanın geçerli olacağını ve bononun vasfına etki etmeyecek bir fazlalık,geçersizlik olacağını,alacaklı / lehtar sayısının 10 dahi olabileceğini,aynı şekilde bir bonoyu 10 kişinin keşide edebileceğini,genel olarak müteselsil alacaklılık/ borçluluk durumunun bonolarda da mümkün olduğunu anlatmıştı. Fırat Hocamız daha sonra görüş mü değiştirdi acaba,çünkü Mehmet SaimBey"in sorusuna yanıt ararken,düşüncelerimde Fırat Hocanın bu anlatımları ve aktardığı bilgilerin de izi olduğunu,daha sonra derste dinlediklerimi hatırlayınca anladım. Yalnız,bu konuyu hocama telefonla sorup,son kanaatini öğrenmeye ve bilgilenmeye çalışacağım.(... Hocamız,fakülteye 17 Eylül"de gelecek,tatilde imiş.Yerinde bulamadım,döndüğünde görüşebileceğiz.)