Mesajı Okuyun
Old 31-05-2016, 13:54   #1
lowyer

Acil Elbirliği ve paylı mülkiyet konusunda taşınmazda 2 haklı ihtarla tahliye davası

Merhaba sayın meslektaşlarım,
Paylı ve elbirliği mülkiyeti birlikte barındıran taşınmazda kat irtifakı ve kat mülkiyeti tesis edilmemiş olup tapuda 3 katlı apartman olarak görünüyor.
1 daire anne tarafından kiraya verilmiş anne vefat edince , tüm paydaşların bilgisi ve onayı ile çocuklardan biri aynı sözleşme ile kiraları almaya devam etmiştir.Bu dönemde o çocuk tarafından 13 örnek icra takibi yapılmış kiracı süresinde borcu ödemiş. Aynı kira döneminde payını bir diğer kardeşine devretmiştir. Pay devri yeni yapılmış halen 3 aylık kira borcu bulunmaktadır.
Pay devrini ve kiraların yatırılacağı yeni hesap numarasını bildireceğimiz ihtarname ile devirden önceki borçlar için 30 günlük temerrüt ihtarı çekmeyi düşündüm.Paydaşlar yaşlı ve şehir dışında şu anda hepsinden vekalet almak kolay olmayacak.
- Şu anda payı alan kardeş adına 2. ihtarı çekersek , dayanak sözleşme anne adına olduğu için daha sonra temerrüt yada iki haklı ihtar davasında tüm paydaşlardan muvafakat alınması ile davayı sonuçlandırabilir miyiz ?
- Bu dairenin kirasını önceden de bir kardeş aldığı ve şu anda da biri alacağına göre o kardeş öncekine halef olarak ikinci ihtarı çekerek davada da tek başına davacı olabilir mi?
Zorunlu dava arkadaşlığı olan durumlarda ihtarların da davanın da tüm paydaşlar adına açılması gerektiği şeklinde eski bir karar gördüm bu nedenle kararsız kaldım. Yanıtlarınız için şimdiden teşekkürler