Mesajı Okuyun
Old 04-05-2007, 00:19   #5
Av. M. Yasir Bağce

bir de bazen duruşmalarda bazı hakimler muvafakatnameye de baro pulu yapıştırın diye diretiyorlar. Aşağıdaki barolar birliğinin duyurusu bu konuda bana bir kaç kez yardımcı oldu, her duruşmada yanımda bulunduruyorum ve cevap olarak hakime sunuyorum. Benzer durumda kalan arkadaşlar varsa işlerine yarar belki...

Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı
Ankara 21/10/2003
DUYURU NO 2003/97
1136 sayılı Avukatlık Kanununun;
26 maddesi "Stajyerler, avukat yanında staja başladıktan sonra, AVUKATIN YAZILI MUVAFAKATI ile ve onun gözetimi ve sorumluluğu altında, Sulh Hukuk Mahkemeleri, Sulh Ceza Mahkemeleri ile İcra Tetkik Mercilerinde avukatın takip ettiği dava ve işlerle ilgili duruşmalara girebilir ve icra müdürlüklerindeki işleri yürütebilirler."
27/3 maddesi "Avukatlarca vekaletname sunulan merciler, pul yapıştırılmamış veya pulu noksan olan vekaletname ve örneklerini kabul edemez."
56/5 maddesi "Avukatlar veya avukatlık ortaklığı başkasını tevkil etme yetkisini haiz oldukları bütün vekaletnamelerini kapsayacak şekilde bir başka avukata veya avukatlık ortaklığına vekaletname yerine geçen yetki belgesi verebilir. Bu yetki belgesi vekaletname hükmündedir."
hükümlerini içermektedir.
Kanunun 26.maddesinde düzenlenen "yetki belgesi" olmayıp "muvafakatname"dir. Bu düzenleme ile stajyere bir hak ve görev verilmektedir. Stajyer stajı devam ettiği sürece bu hakka sahiptir. Henüz stajyer statüsünde olup, avukat değildir.Avukatlık ünvanını ancak Kanunun 9.maddesindeki koşullar oluştuğunda kazanmaktadır. Kanunun 27/3 ve 56/5 maddelerinde ise "tevkil yetkisini haiz vekaletnamelere istinaden bir avukata verilen yetki belgesinden" söz edilmektedir. Yetki belgesi vekaletname hükmündedir. Vekalet pulu, avukatın sunduğu vekaletname ve vekaletname hükmündeki yetki belgesine yapıştırılacaktır. Stajyer henüz avukat unvanını kullanamamaktadır. Avukatın stajyere verdiği belge de "yazılı muvafakatname"dir. Bu nedenle Avukatlık Kanununun 26.maddesi uyarınca stajyere verilen "Yazılı Muvafakatname"ye vekaletname pulu yapıştırılması gerekmemektedir.
Bilgilerinize sunarım.
Saygılarımla.

Türkiye Barolar Birliği
Başkanı
Av.Özdemir ÖZOK