Mesajı Okuyun
Old 28-09-2006, 15:31   #4
Av.H.Sancar KARACA

Sn Meslektaşım;

"İlk davayı ıslah edip talep konusunu (ki tüm bu özetlediklerimi dava dilekçemde de belirttim) "velayetin karşı tarafa verilmesi talep kabul görmezse iştirak nafakası ve davalının şahsi ilişki kurulması"nı talebe mi çevirmeliyim" diye de sormuşsunuz.
Bana kalırsa öyle yapın ve davanız kendiliğinden terditli (kademeli) davaya dönüşsün. Bu sorun, terditli dava kurumu ile aşılabilir sanıyorum.
Islahla mahkemenin önüne getirdiğiniz "velayetin karşı tarafa verilmesi" talebinize dayanak olabilecek deliller bu talebinizin kabulü için yeterli olmazsa, yani ıslahla getirilen ilk (asıl ) istek kabul görmezse, dava dilekçenizdeki ilk talebinize (nafaka ve davalı ile kişisel ilişki kurulması isteğinize- yardımcı talebinize ) sarılmanıza engel bir durum yok gibi.
Terditli Dava, HUMK'nda düzenlenmemiş olsa da uygulamada, asıl talebin reddedilmesi ihtimali olan her dava da yer bulan ve Yargıtay içtihatları ile yerleşmiş bir müessesedir.İkincil taleplerinizi (Nafaka ve kişisel ilişki kurulması) atiye bırakmadan da davanızı yürütebileceğiniz kanaatindeyim. Taleplerin dayandığı maddi vakıalar ve bu vakılara dayandırılan talepler- hukuki sebep- farklı olsa da sonucun değişmeyeceğini düşünüyorum. Kaldı ki, sizin davanızda maddi vakıalar da aynı olacaktır. Kolay gelsin.