Mesajı Okuyun
Old 26-01-2010, 22:49   #6
üye8180

Soru

Söz konusu şirket, İstanbul Barosu bilgi havuzuna, bir avukat aracılığı ile ilan vermiştir. İlanda, serbest meslek makbuzu kesebilecek, vergi kaydı açık olan, ceza hukuku alanında çalışan avukat arandığı ve yapılacak işin, şirkete hukuki danışmanlık olacağı yazılıydı.

Bu şirket, İst. 1. Levent'teydi. Bir ay kadar önce, davet maili üzerine, ilk başvuran avukatlardan biriydim. Şirkete gidip müdür ile görüşmeye başlar başlamaz, işin garipliğini hissettim. İlanda, şirkete hukuki danışmanlık denildiği halde, hemen bir telefon şirketinden bahsedilmeye başlandı. Müdür bey, öncelikle bizlere GSM hattı verileceğini, arandıkça bizlerin de dakika, para kazanacağını anlatmaya başladı. Süre ilerledikçe sohbet enteresan bir hal aldı. Şöyle ki, kimlik bilgileri şirketçe gizli tutulan kişilerin, bizleri, yani bu şirkete ait, bize kullanmamız için verilen hattı arayıp hukuki danışmanlık alacaklarını, eğer hukuki danışmanlık hizmetinden memnun kalmışlar ise, bu kişileri müvekkil olarak bize gönderebileceklerini söylüyordu. Yani bu şirket bir müvekkil grubu oluştıruyor veya oluşturacaktı.

Konuşma, baştan aşağı saçmalık halini almaya başladı. Ben :

' Beyefendi, avukat reklam yasağı hükmü ile bağlıdır. Haksız rekabet edemez. En mühimi, avukat kendisine iş sağlamak için aracı, yani sizin şirketinizi kullanamaz. Bu, Avukatlık Yasası'na aykırılık teşkil eder. Siz, baronun dışında bir oluşum mu oluşturma amacı güdüyorsunuz '

dedim. Sinirli bir şekilde, bu garip ortamı terk ettim. Bombası yeni patlamış meğer. Baromuzun ilanını destekliyorum.