Mesajı Okuyun
Old 08-10-2013, 10:42   #29
Avukat Hakan Eren

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Sayın Av.Armağan Konyalı'nın görüşüne katılıyorum.
Sayın Avukat Hakan Eren,

demişsiniz.
Peki, mahkemece görevlendirilen hukukçu bilirkişi hukuk dışında hangi "teknik" sorulara yanıt verebilir? Hukukçu bilirkişinin hukuki değerlendirme yapması doğal değil mi? Asıl sorun, hukukçu bilirkişi kadar hukuk bilgisi bulunduğu varsayılan hakimin (Yargıtay içtihatlarının da zorlaması ile) hukukçu bilirkişi ataması değil mi?

Asıl sorun bu olmakla beraber, Yargıtay'ın "hukukçu bilirkişi seç" demesindeki sebebin, heyet halinde çalışan bilirkişilerin kendi branşlarına ait yorumların hukuki perspektifte sunulma amacıdır. Yoksa "hele bi' bakın davacı ne demiş, davalı ne demiş, hatta kim haklı kim haksız söyleyin" demek değildir elbet...

"Davanın reddi gerekir" diyen onkolog - doktor bilirkişi gördü bu gözler!

Ne yapacağız susacak mıyız davanın reddi gerekir diyen onkoloğa? Biz "o ilaç olmaz bunu kullan, cerrahi müdahale yapsana salak! Çekil kenara" diyor muyuz?

Ben yargıç olsam yukarıdaki istisna hariç "hukukçu bilirkişi seçmeyi" kendime zul addederim.

Baki Kuru hocamızın güzel bir sözü var: "Bir davanın hukuki açıdan en iyi bilirkişisi yargıçtır". Benim şiarım budur.

Davanın reddi gerekir diyen onkolog ile davanın reddi gerekir diyen hukukçu bilirkişinin kabahati arasında fark yoktur.

1. iğne biz avukatlara:
Yıllarca "bilirkişi incelemesi talep ediyoruz" dedik. ne için, hangi yönde rapor alınması bilirkişilere hangi soruların sorulmasını istediğimizi belirtmeden...

2. iğne yargıçlara:
"Dosyanın bilirkişiye verilip rapor alınmasına" diyen yargıçlar gördü bu gözler; hepimiz gibi. Bu kadar: rapor alınmasına..."

3. iğne bilirkişilere:
meydan bu kadar boşsa, saz eline verilip "çal bakalım Karacoğlan" denmişse ne yapsın bilirkişiler... Çaldılar senelerce... Bileşik kaplar teorisini ispat edercesine...

Ama HMK var...

Bilirkişiye "zinhar hukuki değerlendirme yapma" diyen yeni bir yasa...

Ben diyorum ki yasa uygulansın. Fazlası değil. Sadece yasa...

Slogan haline gelecek diye korkuyorum ama Artık Yeter!

Saygı ve mubabbet ile...