Mesajı Okuyun
Old 25-05-2008, 20:21   #21
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan vekaletname bir sözleşme midir?

Sayın Ekin Ekşi;

Anlaşıldığı kadarı ile siz bir konuda sinirlenmişsiniz ve bu sinirle tartışmayı yanlış yönlendiriyorsunuz.

Yasa usulüne uygun düzenlenmiş bir vekaletnamenin ibrazını istiyor. Hakim bunu incelemek zorunda. Hakim sizin vekaletinizi kabul etmiyorum demez. Usulüne uygun düzenlenmiş vekaletnamenin ibrazını ister.

Kuşkusuz ki vakalet ilişkisinin kurulmasında sizin iradeniz önemlidir. Hakimin iradesi önemli değildir. Bu ilişkide hakim sizin temsil yeteneğinizin (yasal koşullar çerçevesinde; Örn. avukat olup olmadığınız ve usul hükümlerinin yerine getirilip getirilmediği ile sınırlı olarak) inceleme yetkisi ve GÖREVİ vardır.

Bildiğiniz gibi usul yasaları kamu hukukuna ilişkin yasalardır ve hakim tarafından kendiliğinden bu hükümler gözetilir.

Buradabaşka farklar da ifade edilebilir. Örneğin:

Baro pulunu yapıştırmamanız halinde hakim ne yapacaktır?

Bunun sizinle, hakimle ya da vekalet ilişkisi ile hiç bir ilgisi yoktur. Bunun için hakime kızabilir misiniz?

Gene BK da bir hüküm var. En uzun zamanaşımı süresi 10 yıl. Vekalet ilişkisi de bir sözleşme. Sözleşmelerden doğan haklar da 10 yılda zamanaşımına uğrar. Bu konu daha önce de tartışıldı. Hala da tartışılan bir konu.

Şimdi 10 yılı geçmiş bir vekaletname ibraz ettiğinizde hakim size "tamam 10 yıl önce vekalet sözleşmesi yapmışsınız ama bu sözleşmeden doğan haklarınız zamanaşımına uğramış, bu nedenle yeni vekaletname getirmeniz gerekir." derse ne kadar haklı ne kadar haksız? Hakimin sizin vekalet sözleşmesini feshedip etmediğinizi bilmek şansı yok.

Öte yandan;

Siz bir davada vekaleti kabul etmiyorum nasıl diyeceksiniz?

Size vekaletname çıkmış olması vekalet sözleşmesinin var olduğu/kurulduğu anlamına gelmez. Sizin çıkarılmış olan vekaletnameye dayanarak işlem yapmanız sözleşmenin kurulduğunu ve sizin de bu sözleşmeye dayanarak işlem yaptığınızı gösterir. Bu çerçevede sizin bir davada ben vekalet ilişkisini kabul etmiyorum dersem sorunuz açıklayıcı değil, biraz sinirle sorulmuş bir soru gibi.

Sanırım biraz daha sakin tartışırsak daha iyi anlaşacağız.

Saygılarımla.