Mesajı Okuyun
Old 21-01-2004, 21:34   #13
av.külcü

..
Alıntı:
Bu arada sizin sorduğunuz soruya karşılık ben de şunu sorabilirim; Sizce yargı bağımsızlığının zararı nedir? Neticede bu hayat boyu bir bağımsızlık değil, sadece görev süresince devam ediyor ve görev bitince eski görev dönemindeki eylemleri de kapsayacak şekilde yargılamaya kaldığı yerden devam edilebiliyor. Bu durumda sadece görev süresince davaların "donmasının" kime nasıl bir zararı var?

Sevgili Admin;
Sadece görev süresince donan ve sonra görev bittiğinde kaldığı yerden devam eden davaların hiç kimseye ve adaletin işlemesine elbette zararı yok.. Ancak erk'i ele geçirip donan davalarını birdaha açılmamak üzere ortadan kaldıran yasalar çıkaran ve böylece sütten ak duruma gelen vekillerimizin, aynı suçun cezasını vekil olamadığı için ve "Kurtuluş Yasası" çıkmadan yakalandığı için çeken asillerimizden farkı nedir?.. Ülkemizde ne yazık ki işlediği suçlardan yakayı kurtarmak için parayı bastırıp milletvekili olan ve seçildikten sonra meclise sadece alkışlamak veya sıra kapaklarına vurma görevini ifa etmek için giden insanlar mevcut.. Bu durumda size ve sbudak arkadaşıma katılmadığımı söylemek istiyorum.. Milletvekili dokunulmazlığı sadece yasama faaliyeti ile ilgili olmalı..
Hakimlerle yapılan kıyaslamaya gelince; Vergi kaçıran, orman arazilerini yağmalayan, cinayet işleyen, tehdit eden (örnekleri çoğaltmak mümkün) hakimler yargılanıyor hemde normal vatandaş gibi.. Ve o hakim bence (kimse kusura bakmasın) mecliste uyuklayan milletvekilinden daha çok dokunulmazlığı hakediyor.. Öyleyse milletvekili de kendi ülkesindeki yargılamaya güvenmeli, yasama görevi nedeniyle olanlar dışındaki tüm suç sayılan fiilleri nedeniyle yargılanacağını bilerek hareket etmeli.. Bu durumun meclisin çalışmasına engel teşkil edeceğini hiç sanmıyorum, aksine meclisin çalışmalarına kalite getirecektir..
Ve son birşey.. Sevgili sbudak arkadaşım; bir konuda çok haklısınız
Alıntı:
İnsanımızın, gündemde olan ve üzerinde ençok hukukçuların konuşması gereken konularda sessiz kalmayı tercih etmelerine bir anlam veremedim.

Maalesef bu sitedeki meslektaşlarımız kendilerini ilgilendiren konularda fazlasıyla sessiz.. Bir başka başlık altında (Bir Baro Başkanının cezaevine girerken üzerinen aranmasıyla ilgili bir başlıktı) başlatılan bir tartışmada yeri geldiği için Samsun'da görevini (haciz işlemi) yapmak için gittiği işyerinde borçlu tarafından öldürülen bir avukat arkadaşımızdan bahsetmiştim, inanın birtane bile tepki yazısı almadım.. Üzüldüm sadece, ölen arkadaşım adına üzüldüm, kendi adıma üzüldüm, mesleğim adına üzüldüm.. Evet haklısınız bizi ilgilendiren konularda çok sessiziz maalesef..
Bu konuda (dokunulmazlık konusu) bile tartışmaya katılan; emekli (ve saygı duyulacak kadar duyarlı)bir vatandaş, yine hukukçu arkadaşlarımız maalesef kayıp
Saygılarımla..